Notice: Undefined index: product_id in /var/www/bizz.monolith.in.ua/catalog/model/catalog/article.php on line 22 Чому Сонце світить

Чому Сонце світить?

Сонце в нашому житті присутнє постійно. Навіть у похмурий день, навіть уночі, коли ми її не бачимо, ця зірка впливає на нашу планету і все людство. Спитаєте, як? Усе найцікавіше ми зібрали для вас у цій статті. Наберіться терпіння, і про все дізнаєтесь.


Наші далекі пращури були впевнені, що Сонце щоранку «сходить» над горизонтом і щовечора за нього «сідає». Саме їхні уявлення про світоустрій і породили такі звороти у нашій мові. Однак учені вже давно довели, що наше світило не має нічого спільного зі сходженням і посадкою. Сонце — одна з безлічі зірок, подібна до тих, які ми спостерігаємо в нічному небі. Діаметр Сонця складає 696 342 км, маса — 1,988 × 1030 кг. Якщо порівняти Сонце із Землею, то воно більше нашої планети в 109 разів і в 333 000 разів масивніше. Утім якщо порівняти його з іншими зірками, то стає зрозуміло, що в галактичних масштабах це далеко не найбільша зірка, а навпаки, радше маленька. Є зірки набагато більші від Сонця. Тому астрономи відносять наше світило до класу жовтих карликів. Але відстань до інших зірок від планети Земля настільки велика, що ми бачимо їх лише як крихітні точки на темному небі. Сонце ж розташоване до нас найближче, тому ми не тільки бачимо його світло, а й у прямому сенсі слова існуємо завдяки йому.


Кент Роуел «Сонце»


Наскільки ж близько до нашої зірки ми знаходимося? Вчені підрахували, що відстань від Землі до Сонця складає 8,31 світлового року, або ж 149,6 млн км, і це ідеальна віддаленість для зародження та існування життя. Щоб дістатися до нас, сонячному теплу і світлу потрібно близько восьми хвилин. Цю відстань також називають «вісьмома світловими хвилинами». Якби Земля була розташована ближче до Сонця, вона стала б схожою на позбавлену життя Венеру або Меркурій. Утім вчені припускають, що в майбутньому Сонце розігріється сильніше і буквально висушить усе живе на Землі.


Чим викликана зміна дня і ночі, відомо навіть першокласнику: Земля обертається навколо своєї осі. Повний оберт вона здійснює за 24 години. Але наша планета обертається ще й навколо Сонця, повністю проходячи свою орбіту за один рік, або приблизно за 365 днів. За цей час вона долає відстань в 940 млн км. Але люди руху планети не відчувають, хоча щогодини вона просувається по своїй орбіті приблизно на 108 км. Унаслідок обертання Землі навколо Сонця на нашій планеті змінюються пори року. Слід, однак, відзначити, що зміну сезонів визначає не тільки рух Землі навколо Сонця, а й нахил земної осі. Щодо своєї орбіти Земля нахилена на 23,4 градуса, тому різні куточки планети освітлюються й зігріваються Сонцем неоднаково.


Ван Гог «Сонце»


Як іще Сонце впливає на нашу планету? Ще воно світить! Ви скажете: «Оце так здивували! Це ж очевидно!» А чи знаєте ви, чому це відбувається? Вчені з՚ясували, що Сонце світить завдяки термоядерним реакціям, які постійно відбуваються в сонячному ядрі. У центрі нашого світила водень безперервно перетворюється на гелій. Саме цей одвічний процес постійно живить нашу зірку. В результаті цієї реакції виробляється величезна кількість теплової енергії, що супроводжується світінням. Термоядерні реакції відбуваються тільки в сонячному ядрі. Випромінювання ж Сонця поширюється навколо, формуючи кілька зовнішніх шарів: фотосферу, хромосферу, сонячну корону. Людина здатна побачити тільки те сонячне світло, яке виробляється у фотосфері. Це непрозора оболонка, яку ототожнюють із поверхнею Сонця. Температура фотосфери — +5000 ᵒС. Є у ній і більш «холодні» області, звані плямами. Спостерігаючи за переміщенням сонячних плям, учені дійшли висновку, що Сонце теж обертається навколо своєї осі.


Едвард Мунк «Сонце»


Сонячне світло відіграло визначальну роль у зародженні життя на Землі. Завдяки йому тут виникло величезне розмаїття форм життя, починаючи від рослин та бактерій і закінчуючи людиною. Всі живі організми на нашій планеті потребують сонячного світла і тепла й, поза сумнівом, загинуть у разі їх зникнення надовго. Сонячне світло бере участь у такій реакції, що відбувається на Землі, як фотосинтез. Вона полягає в тому, що рослини поглинають вуглекислий газ і виробляють життєво важливий кисень. До позитивного впливу Сонця варто віднести також ультрафіолетове випромінювання, яке зміцнює наш імунітет, сприяє виробленню вітаміну D та самоочищенню атмосфери планети від шкідливих речовин. Впливає Сонце і на погодні умови на Землі: в різних місцях повітряні маси в атмосфері нашої планети прогріваються по-різному, що, своєю чергою, спричинює рух повітря, а відповідно, й зміну погоди і формує клімат. До сонячного світла пристосувалося безліч живих організмів: хтось веде активний спосіб життя тільки вдень, хтось віддає перевагу ночі.


Н. Тархов «Сонце з веселкою»


Як бачите, вплив Сонця на планету Земля незаперечний. Для нас це справді унікальна зірка, що дарує життя. Як же довго ми можемо розраховувати на таку благодать? Учені вважають, що іще досить довго. Адже будь-яка зірка, і Сонце зокрема, проходить певні етапи розвитку: зоряна хмара з протозірками → маленька зірка → червоний гігант → планетарна туманність → білий карлик. Зараз Сонце перебуває у фазі маленької зірки, і поточний його вік — середина цієї фази. Тільки приблизно через 2 млрд років світіння Сонця посилиться настільки, що всі земні океани просто випаруються, а наша планета буде спалена і перетвориться на суцільну пустелю. Температура на її поверхні підніметься до +70 ᵒС, і життя буде можливе тільки глибоко під землею. Повністю ж Сонце знищить Землю (разом із Меркурієм та Венерою) через 4 млрд років, коли перетвориться на червоного гіганта, розширившись у кілька разів.


Ця стаття доповнює чудову книжку «Секрети вогню». Якщо тобі цікаво дізнатися більше про вогняну стихію, тоді тисни сюди!