Notice: Undefined index: product_id in /var/www/bizz.monolith.in.ua/catalog/model/catalog/article.php on line 22 Еверест, плакат Планета Земля, видавництво Моноліт Бізз

Еверест

Найвища вершина Землі — Еверест

 

Абсолютна висота: 8848 м.

Розташування: 27°59′17″ пн. ш. 86°55′31″ с. д.

Гірська система: Гімалаї.

Гірський хребет: Махалангур-Гімал.

 

Гора, яку часто називають «дахом світу», височіє на 8 848 м над рівнем моря. І щороку її висота збільшується приблизно на 4 мм через зсув літосферних плит. Ця гора має багато назв: Джомолунгма (в перекладі з тибетської — «божественна мати життєвої енергії»), Сагарматха (в перекладі з непальської — «мати богів» або в іншій інтерпретації просто «гора, якої не можуть перелетіти птиці»), Шенмуфен (у перекладі з китайської — «пік Святої матері»). Така велика кількість назв пов'язана з тим, що долини Гімалаїв населяють різні народи, кожен із яких дав свою назву найвищому пікові. Найпоширенішу ж на світі назву — Еверест — присвоїли цій вершині 1865 року на честь науковця Джорджа Евереста, який керував службою геодезії у Британській Індії й перший визначив місце розташування і висоту гори. Сам він позначав це місце як «пік-B», «пік-H» або «пік-XV», а увічнити прізвище Евереста запропонував його послідовник Ендрю Скотт Во.

Перше сходження на Еверест за офіційними даними відбулося 29 травня 1953 року. Едмунд Гілларі з Нової Зеландії й Тенцинґ Норґей із Непалу поклали початок «паломництву» туристів із усього світу. Еверест — це найвища ціль будь-якого альпініста, тому спроби сходжень відбуваються регулярно. 16 травня 1975 року на вершину Евересту піднялася перша жінка — японка Юнко Табей. 8 травня 1978 італієць Райнгольд Мессенер і австралієць Пітер Гебелер перші, хто здійснили сходження без кисневих балонів. Потому вони обидва відзначили, що вже на висоті 7 500 м твоє тіло перестає належати тобі. Наймолодший підкорювач даху світу — 13-річний Джордан Ромеро, який досяг вершини 22 травня 2010 року, а найстарший — 80-річний Юїчіро Міура, який підкорив найвищу точку планети 23 травня 2013 року.


Едмунд Гілларі і Тенцинґ Норґей

 

Жителі Непалу і Тибету вважають гору священною і їх не захоплює постійний наплив туристів, проте вони охоче заробляють на супроводі охочих піднятися на вершину. Сходження з урахуванням акліматизації й таборування забирає зо два місяці. За цей час альпініст утрачає 10-15 кг ваги, а загальні грошові витрати на експедицію становлять пересічно 50 тисяч доларів США. Крім обов'язкової оплати дозволу на сходження, неминучі такі витрати, як послуги транспорту, перекладача, офіцера зв'язку тощо.

 

Усі сходження на Еверест пов'язані з винятковими труднощами й у певних випадках закінчуються загибеллю людей. Рівень кисню в розрідженій атмосфері на вершині гори наближається до показників, смертельних для людини, сонячна радіація тут за лічені секунди спалює шкіру, а температура повітря ніколи не піднімається вище за 0 °С. Понад те, морози на Евересті часто доходять до -60 ºС, що в поєднанні з ураганними вітрами (їхні пориви можуть сягати 160 км/год) може завдати смертельної температурної травми людському організмові. Крім зазначеного, на горі завжди існує ймовірність сходження лавин. До того ж і обриви зі крутих схилів, і падіння скелелазів до ущелин теж трапляються. Найскладніша ділянка сходження — останні 300 м, які серед альпіністів називають «найдовшою милею на Землі». Це вкрай крутий гладкий кам'яний схил, припорошений снігом.

 

Найчастіше через труднощі, пов'язані з евакуацією, тіла загиблих так і залишаються лежати на високих ділянках, тому іноді тим, хто йде догори, доводиться переступати через заморожені мертві тіла, деякі з яких навіть слугують своєрідними орієнтирами, позначаючи певну висоту. За весь час на схилах Евересту загинуло понад 300 осіб.

 

Значна екологічна проблема Евересту — це сміття на схилах, яке залишали впродовж усієї історії сходжень тисячі туристів. Пивні пляшки, пластикові пакети, алюмінієві банки, кисневі балони, мотузки, зламані сходи та інший непотріб перетворюють гору на найвище звалище світу. У зв'язку з цим 2014 року було ухвалене рішення, що кожен альпініст, який піднімається на Еверест, повертаючись, має винести зі схилу гори не менш як 8 кілограмів сміття.

 

Незважаючи на всі труднощі, кількість охочих підкорити вершину світу щороку тільки зростає. На сьогодні на Еверест змогло піднятися понад 10 тисяч осіб, із них 207 зробили це без використання кисневих балонів. Чимало люду перериває своє сходження, розуміючи, що ще не готове, й повертається додому, щоб повторити спробу наступного разу.

 

Сходження на Еверест


Ця стаття з крутого проєкту «Розумний плакат Планета Земля»! Хочеш дізнатися про нього докладніше? Тоді тисни сюди!

 

А ще у нас є захоплюючі плакати «Сонячна система» і «Глибини океану».