Notice: Undefined index: product_id in /var/www/bizz.monolith.in.ua/catalog/model/catalog/article.php on line 22 Кора, плакат Планета Земля, видавництво Моноліт Бізз

Кора

Структура земної кори на прикладі Великого Каньйону

 

Товщина шару: від 10 км (під океаном) до 70 км (під гористою частиною материка).

Густина: 2,6-3,0 т/м³.

Тиск: до 13000 атм (1,32 ГПа).

Маса: приблизно 2,8×10²² кг (0,473 % від маси Землі).

Склад: діоксид кремнію (SiO2) — 59,71 %, оксид алюмінію (Al2O3) — 15,41 %, оксид кальцію (CaO) — 4,9 %, оксид магнію (MgO) — 4,36 %, оксид натрію (Na2O ) — 3,55 %, оксиди заліза (FeO і Fe2O3) — 3,52 % і 2,63 %, оксид калію (K2O) — 2,8 %, вода (H2O) — 1,52 %, діоксид титану (TiO2 ) — 0,6 %, п’ятиоксид фосфору (P2O5) — 0,22 %; всі інші хімічні елементи наявні в земній корі в сотих частках відсотка.

 

Кора — це верхня тверда оболонка планети. В окремий шар її 1909 року вперше виділив хорватський професор Андрія Мохоровичич, який визначив наявність розподілу між корою і мантією за стрибкоподібним збільшенням поширення коливань у гірських породах (так званих сейсмічних хвиль). На його честь цю нижню межу земної кори назвали поверхнею Мохоровичича (чи «шаром Мохо», оскільки західні науковці не вельми добре розуміються на слов'янських прізвищах із шиплячими приголосними).


Товщина цієї оболонки на Землі різна — в гірських районах континентів вона може бути всемеро товща, ніж під океанами, та навіть попри це рідко перевищує 1% від радіуса Землі. У земній корі розрізняють такі шари: осадовий (не більш як 1 км на дні океанів і приблизно 3 км на суші), гранітний (під океанами відсутній) і базальтовий (1 — 2,5 км під океанами і приблизно 20 км на суші), а також шар габро (приблизно 5 км), який стелиться під базальтом океанського дна (під континентами цей шар відсутній). Саме з корою пов'язана вся промислова й сільськогосподарська людська діяльність— видобуток корисних копалин, агрономія, рослинництво, лісівництво.


Найвищий шар земної кори — педосфера (від грецького «педос» — «ґрунт» і «сфера» — «куля») — це пухкий і м'який ґрунт, завтовшки лише від кількох сантиметрів до півтора-двох метрів. Незважаючи на те, що товщина цього шару просто непорівнянна з розмірами планети, саме в ньому зосереджене величезне видове розмаїття живих істот. Окрім того, саме цей шар обробляє людина для пасовищ і вирощування сільгоспкультур. Педосфера утворилася завдяки багатовіковому впливові на гірські породи сонячного тепла й атмосферної вологи, а також рослинного і тваринного світу.


На поверхні й у товщі земної кори розташована гідросфера (від грецького «гідро» — «вода» і «сфера» — «куля») — водна оболонка земної кулі, яка об'єднує всі водні запаси планети (океани, моря, поверхневі води суші, підземні води і крижані покриви). Чимала частина води зосереджена в океанах і морях (96,4%), набагато менше — в материкових водоймах (коло 0,02 %), підземних водах (1,68 %) і льодовиках (1,86 %). Окрім цього, значна частина води міститься в атмосфері у формі хмар і водяної пари. Звичайно вважають, що життя на Землі зародилося саме в гідросфері.


 


Товщина земної кори під океаном і на материковій частині різнаЦя стаття з крутого проєкту «Розумний плакат Планета Земля»! Хочеш дізнатися про нього докладніше? Тоді тисни сюди!А ще у нас є захоплюючі плакати «Сонячна система» і «Глибини океану».