Notice: Undefined index: product_id in /var/www/bizz.monolith.in.ua/catalog/model/catalog/article.php on line 22 Обіг води у природі, плакат Планета Земля, видавництво Моноліт Бізз

Обіг води у природі

 Обіг води у природі


Уявлення про безперервний рух рідини навколо планети й усередині неї виникло нещодавно — якихось 500 років тому. Давні народи, незважаючи на непогану поінформованість в астрономії, філософії й математиці, не пов'язували появи опадів із річками і морями. Перші здогадки про обіг води висловив у своїх творах Леонардо да Вінчі (1452-1519), припустивши, що з підземних річок починаються й наземні, а заповнення підземних вод відбувається через опади, що проникають крізь ґрунт. Трохи згодом — 1580 року — француз Бернар Паліссі безпосередньо вказав на те, що дощові опади — це основне джерело постачання річок. Свій внесок у розвиток ідеї обігу води у природі внесли П. Перро (1611-1680), відомий як будівельник водопроводу для Лувру — королівського палацу в Парижі, й Еразм Дарвін (1731-1802), дід Чарльза Дарвіна — звгвльновідомого автора теорії еволюції. Першим же, хто зібрав усі наявні знання разом і зрозумів справжнє значення циркуляції води на планеті для всього живого, став англійський астроном Едмунд Галлей (1656-1742), той самий, який відкрив знамениту комету, що з'являється на небосхилі через кожні 75 років. Він же перший зумів полічити обсяг випаровування води з поверхні Світового океану.

 

Нині чітко доведено, що загальна кількість води на земній кулі незмінна, при цьому вона безперервно циркулює, випаровуючись із поверхні планети до атмосфери і знову випадаючи з неї як опади. Найбільша кількість води випаровується з поверхні океанів — до 84% від загальної величини. При цьому опадів над океанами випадає набагато менше — приблизно 74% від загальної кількості. На суші ситуація зворотна: води у формі дощу і снігу надходить на поверхню набагато більше, ніж випаровується. При цьому, що цікаво, видів випарів на суші набагато більше — це не тільки випаровування води з поверхні річок і озер, а й надходження водяної пари зі ґрунту, з рослинності і навіть із повітря, яке видихають живі організми. Сукупність усіх цих випарів називається складним словом «евапотранспірація».

 

Завдяки обігу вода очищається, змінює свій склад і тип (солона стає прісною, лід перетворюється на рідину, краплі втрачають мікроелементи або наповнюються ними). Вода, що входить до складу живих організмів, цілком замінюється на нову впродовж лише кількох годин, заміна атмосферної вологи триває до півтора тижнів, а от цілковите оновлення вод Світового океану відбувається приблизно раз на 2700 років. У гірських льодовиках повний цикл поновлення запасів води триває приблизно 1600 років, а для заміщення льодовикових покривів полярних широт потрібно приблизно 9 700 років. Ось чому потрібно дбайливо ставиться до водних ресурсів природи, оскільки на усунення їхніх забруднень піде багато сотень і навіть тисячі років.

 

Різні стани води — рідка (вода у струмку), тверда (сніг і лід) і газоподібна (пара, яка піднімається над водою)


Ця стаття з крутого проєкту «Розумний плакат Планета Земля»! Хочеш дізнатися про нього докладніше? Тоді тисни сюди!

 

А ще у нас є захоплюючі плакати «Сонячна система» і «Глибини океану».