Notice: Undefined index: product_id in /var/www/bizz.monolith.in.ua/catalog/model/catalog/article.php on line 22 Перламутрові хмари, плакат Планета Земля, видавництво Моноліт Бізз

Перламутрові хмари

Перламутрові хмари, розташовані біля нижньої межі стратосфери, найвисотніші атмосферні утвори з води

 

Температура утворення: нижча за −78 °С.

Швидкість переміщення: понад 10 м/с.

 

У середніх і полярних широтах біля нижньої межі стратосфери в зимово-весняний період можна спостерігати рідкісне явище — стратосферні хмари, які через надзвичайно яскраве веселкове забарвлення частіше називають «перламутровими».

 

Для виникнення таких хмар обов’язково потрібні тверді мікрочастинки, на яких за умов гранично низьких температур збирається рідкісна для таких висот волога. Тому перламутрові хмари частіше виникають після вивержень вулканів, коли до атмосфери на багато кілометрів угору піднімається попіл.

 

Іще одна обов’язкова умова появи перламутрових хмар — так звані гірські хвилі. Коли потік повітря в горішній частині тропосфери несподівано натрапляє на перешкоду у формі гірського хребта, виникають завихрення. А оскільки в полярних широтах Землі висота тропосфери не перевищує 7-8 км, вершина такої повітряної хвилі, що містить водяну пару, потрапляє до стратосфери, де й відбувається утворення перламутрових хмар. Ось чому в сучасній науковій термінології їх називають полярними стратосферними хмарами (ПСХ).

 

Залежно від хімічного складу, перламутрові хмари поділяють на три типи: Ia, Ib, II. При цьому хмари типу I містять кислоти (Ia — азотної, Ib — сірчаної), а типу II — складаються винятково з води. Наявність кислотних випарів ув атмосфері пояснюється хімічними реакціями речовин, що потрапляють у повітря з виверженнями вулканів і викидами промислових підприємств. Саме тому найчастіше звичайні дощові тропосферні хмари, які утворюються в забруднених промислових районах, проливаються на землю кислотним дощем, від якого у людей і тварин виникають шкірні захворювання, а рослини в'януть. Такі дощі можуть стати причиною навіть відшаровування фарби на автомобілях.

 

Незвичайне райдужне забарвлення перламутрових хмар пояснюється розсіюванням світла мікроскопічними кристалами льоду. При цьому найяскравіші кольори цих хмар спостерігаються, коли сонце тільки-но сховалося від спостерігача за лінією горизонту, проте світло ще падає на небосхил.

 

Перламутрові (стратосферні) і звичайні (тропосферні) хмари на тлі вечірнього неба


Ця стаття з крутого проєкту «Розумний плакат Планета Земля»! Хочеш дізнатися про нього докладніше? Тоді тисни сюди!

 

А ще у нас є захоплюючі плакати «Сонячна система» і «Глибини океану».