Notice: Undefined index: product_id in /var/www/bizz.monolith.in.ua/catalog/model/catalog/article.php on line 22 Red Bull Stratos, плакат Планета Земля, видавництво Моноліт Бізз

Red Bull Stratos

Фелікс Баумґартнер здійснює стрибок зі стратосфери

 

Місце проведення: Розвелл (Нью-Мексико).

Маса капсули: 1400 кг.

Обсяг кулі, заповненої гелієм: 850 000 м³.

Швидкість підйому: понад 1 км/хв.

 

Точно за 65 років потому, як льотчик-випробувач Чак Єґер уперше подолав звуковий бар'єр на літаку — 14 жовтня 2012 року — австрієць Фелікс Баумґартнер здійснив стрибок зі стратосфери, встановивши одразу кілька рекордів, зокрема подолання звукового бар'єру взагалі без додаткових розгінних засобів.

 

Повідомлення про те, що команда науковців почала працювати над підготовкою найвищого на світі стрибка з парашутом, з'явилося в січні 2010 року. Спонсором цієї події став австрійський виробник енергетичних напоїв Red Bull, широко відомий як організатор і спонсор найрізноманітніших спортивних змагань і конкурсів. Гасло бренду «Red Bull надає крила!» ще ніколи не був такий актуальний — парашутист мав піднятися на висоту 36 580 м, до самої стратосфери. Проєкт так і назвали — Red Bull Stratos.

 

Для підйому використовували стратостат — спеціальну герметичну склопластикову капсулу зі сталевою рамою, яка кріпилася до повітряної кулі. Розміри цієї кулі вдалися найбільшими за всю історію повітроплавання — сама оболонка товщиною менше від міліметра могла би вкрити футбольне поле. Після заповнення гелієм об'єм кулі можна було порівняти з невеликим озером, а за висотою він міг суперничати з багатьма хмарочосами, оскільки доходив до рівня 55 поверху. Про випадок пошкодження кулі в польоті була передбачена система аварійного спуску капсули на спеціальному парашуті.

 

Повітряна куля з капсулою Red Bull Stratos

 

Запуск кілька разів відтерміновували через проблеми з погодою. Сильний порив вітру міг призвести до розриву повітряної кулі, тому зайве не ризикували. Коли же стратостат усе-таки здійнявся в небо, виявилося, що капсула тримається хитко, тому довелося піднятися набагато вище від запланованої заздалегідь висоти — до 39 012 м. Увесь підйом тривав 2 години 16 хвилин, іще певний час забрала підготовка до виходу з капсули — ладнання гондоли до автоматичного спуску, від'єднання скафандра від шланга подачі повітря, перемикання зв'язку і розгерметизація гондоли. Наважившись, Баумґартнер вимовив «я повертаюся додому», відчинив люк і неквапливо ступив у безодню. Зафіксована висота стрибка склала 38 969,4 м — понад 7,5 км вище, ніж попередній рекорд, який 16 серпня 1960 року встановив американець Джозеф Кіттинґер.

 

Вже за 20 секунд Баумґартнер набув швидкості 700 км/год, а ще за півхвилини він уперше в історії подолав звуковий бар'єр (1235 км/год) без використання допоміжних засобів і досяг максимального значення швидкості, яке становило 1357,6 км/год (1,25 Маха ). Перевантаження, які при цьому виникли, могли щомиті призвести до втрати свідомості й навіть до загибелі екстремала.

 

Ударна хвиля навколо Баумґартнера при подоланні звукового бар'єру

 

На час розгортання витяжного парашута на висоті 1,5 км над землею Фелікс пролетів у вільному падінні 36402,6 м. Попередній рекорд, який становив 24500 м, установив 1 листопада 1962 року Євген Андрєєв. Вільне падіння Андрєєва відбувалося з набагато нижчою швидкістю, тому тривало 4 хвилини 30 секунд, тимчасом як Баумґартнер пролетів набагато більшу відстань на 10 секунд швидше.

 

Приблизно за 9 хвилин після стрибка з капсули парашутист удало приземлився у східній частині Нью-Мексико. З повітряної кулі в автоматичному режимі випустили гелій, почому капсула спустилася на землю на власному парашуті за 70,5 км від місця посадки Фелікса. Вона цілком придатна для повторного використання, та на сьогодні це звичайний музейний експонат.

 

Цікаво, що стрибок від початку і до кінця транслювали у прямому етері на YouTube, і ще одним неофіційними рекордом стала кількість одночасних переглядів — понад 9,5 мільйонів чоловік.

 

Незважаючи на те, що 24 жовтня 2014 року рекорди висоти стрибка і дистанції вільного падіння перебив Алан Юстас (41422 м і 37592 м відповідно), чимало фахівців погоджується, що цих стрибків не можна порівнювати, оскільки Юстас використовував додатковий стабілізаційний парашут, а отже, умови були різними і стрибки треба залічити до різних категорій.


 

Фелікс БаумґартнерКосмічний стрибок Фелікса Баумґартнера в 2012 році


Ця стаття з крутого проєкту «Розумний плакат Планета Земля»! Хочеш дізнатися про нього докладніше? Тоді тисни сюди!

 

А ще у нас є захоплюючі плакати «Сонячна система» і «Глибини океану».