Notice: Undefined index: product_id in /var/www/bizz.monolith.in.ua/catalog/model/catalog/article.php on line 22 Стратосфера, плакат Планета Земля, видавництво Моноліт Бізз

Стратосфера

Стратосфера, яку чимало науковців називає «передкосмосом», — це найвища межа життя на Землі

 

Товщина шару: коло 40 км.

Густина: від 0,4 кг/м³ біля нижньої межі до 0,001 кг/м³ на висоті 50 км.

Тиск: від 0,1 атм (0,01 МПа) біля нижньої межі до 0,001 атм (0,1 мПа) біля горішньої межі.

Маса: приблизно 0,31–0,37×1016 кг (19,9 % маси атмосфери Землі).

Склад: азот (N) — 82-86 %, кисень (O) — 14-18 %, а також інші гази в тисячних частках відсотка; вирізняється майже цілковитою відсутністю водяної пари і високим вмістом озону (O3).

 

На висоті від 11 до 50 км температура повітря починає поступово підвищуватися, поки не сягає 0 °C на висоті приблизно 40 км. Цей шар називається стратосферою (від латинського stratum — «настил» і грецького «сфера» — «куля») — це нижній безхмарний шар атмосфери. Нижня межа стратосфери — тропопауза — це ділянка атмосфери, в якій температура з віддаленням від земної поверхні припиняє знижуватися.

 

Саме у стратосфері розташований озоновий шар, який поглинає до 99 % смертоносної сонячної радіації і визначає верхню межу життя на Землі — якщо аж до озонового шару в атмосфері ще є мікроорганізми (так званий аеропланктон), то вище за нього не здатна вижити жодна бактерія. Озон (O3) утворюється з кисню (O3) під дією ультрафіолетового випромінювання. Цікаво, що сам собою озон — це отруйний газ блакитного кольору з різким специфічним запахом. У природі він часто утворюється під дією різних електричних розрядів (серед того від блискавиць), тому його запах часто можна відчути в місцях, де працює високовольтне електрообладнання чи утворюється електрична дуга (наприклад, електрозварювання). Вплив озону на організм людини може призвести до утворення ракових пухлин і стати причиною передчасної смерті. Однак саме висока отруйність озону дає користь — він ефективно знищує цвіль, бактерії й віруси. Процес очищення озоном води чи повітря називається озонування. За його допомогою ефективно дезінфікують приміщення, одяг і потрібні для медицини розчини. Тому популярний вислів «подихати озоном» (у значенні оздоровитися) насправді означає «подихати повітрям, очищеним озоном». У стратосфері міститься приблизно 90 % усього атмосферного озону. Через низький тиск на висотах понад 20 км над земною поверхнею озоновий шар «роздувається» до кількох кілометрів. Якщо ж уявити, що весь озон із атмосфери можна було б перемістити на рівень моря, то при нормальному тискові на поверхні Землі висота цього шару становила б тільки 3-4 мм.

 

Завдяки тому, що озоновий шар не відбиває, а саме поглинає сонячне випромінювання, атмосфера навколо нього нагрівається.

 

Стратосфера характеризується відсутністю опадів, вітрів та інших погодних явищ, тому саме цей шар атмосфери найпривабливіший для надзвукової авіації. Пілот, не стикаючись ані з дощем, ані з туманом, ані з бурями, може вдень і вночі точно орієнтуватися за зірками й зі граничною точністю спрямовувати свій політ, а незначний опір розрідженого повітря дає змогу розвивати неймовірні для земної поверхні швидкості понад 1000 км/год. Саме тому освоєнню стратосфери надають усе більшої ваги.

 

Політ бойового винищувача у стратосфері


Ця стаття з крутого проєкту «Розумний плакат Планета Земля»! Хочеш дізнатися про нього докладніше? Тоді тисни сюди!

 

А ще у нас є захоплюючі плакати «Сонячна система» і «Глибини океану».