Notice: Undefined index: product_id in /var/www/bizz.monolith.in.ua/catalog/model/catalog/article.php on line 22 Термосфера, плакат Планета Земля, видавництво Моноліт Бізз

Термосфера

Термосфера — шар земної атмосфери, за товщиною перевершує всі внутрішні шари разом

 

Товщина шару: приблизно 600 км.

Маса: не більш аніж 0,0008×1016 кг (0,05 % від маси атмосфери Землі).

Густина: загалом 1,8 ×10ˉ кг/м³.

Тиск: від 0,00001 атм (10 Па) біля нижньої межі до 0,25×10−10 атм (25×10ˉ Па) біля горішньої межі.

Склад: азот (N) — приблизно 80 %, кисень (O) — коло 20 %, а також інші гази в тисячних частках відсотка.

 

На висоті 85-90 км над рівнем моря лежить мезопауза — найхолодніший шар атмосфери, температура якого сягає −123 °С. Це нижня межа термосфери (від грецького «термос» — «тепло» і «сфера» — «куля») — гарячого верхнього шару атмосфери Землі, в якому під дією ультрафіолетового випромінювання Сонця відбувається іонізація атмосферних газів, завдяки чому температура з підвищенням висоти безперервно зростає, доки не сягає 2000 °С. Висота, на якій зростання температури припиняється, відповідає термопаузі — горішній межі термосфери.

Процес іонізації газів дав другу назву термосфері — іоносфера. У полярних областях Землі іонізацію можна спостерігати як полярне сяйво.

 

Повітря в термосфері має вкрай малу щільність, тому, незважаючи на такі високі показники температури, космічні апарати, опинившись у цій області, майже не нагріваються. Молекул повітря просто бракує, щоб розігріти фізичне тіло. Між іншим, усі пілотовані космічні польоти відбуваються саме в термосфері, до висоти коло 500 км, оскільки вище розташовуються радіаційні пояси, які шкідливо впливають на людей. У цьому-таки шарі атмосфери на висоті 100 км розташовується лінія Кармана — умовна межа Землі з космосом і офіційна горішня межа всіх країн світу. Для польотів вище від лінії Кармана будь-який літальний апарат має розвивати швидкість, вищу за першу космічну (саме з такою швидкістю обертаються всі супутники Землі). Таким чином, на сьогодні вся діяльність космонавтів пов'язана саме з термосферою, за винятком поки що єдиної програми «Аполлон», завдяки якій астронавти NASA вперше цілком полишили земну атмосферу і здійснили політ на Місяць.

 

Космонавт у відкритому космосі — у просторі, за межами космічного корабля


Ця стаття з крутого проєкту «Розумний плакат Планета Земля»! Хочеш дізнатися про нього докладніше? Тоді тисни сюди!

 

А ще у нас є захоплюючі плакати «Сонячна система» і «Глибини океану».