Notice: Undefined index: product_id in /var/www/bizz.monolith.in.ua/catalog/model/catalog/article.php on line 22 Тропосфера, плакат Планета Земля, видавництво Моноліт Бізз

Тропосфера

Тропосфера — це нижній шар земної атмосфери, в якому відбуваються всі погодні процеси

 

Товщина шару: переважно 13 км — від 8-10 км у полярних областях до 16-18 км на екваторі.

Маса: приблизно 1,3–1,5×10¹ кг (80 % маси атмосфери Землі).

Густина: від 1,2-1,4 кг/м³ біля земної поверхні до 0,4 кг/м³

Тиск: від 1 атм (0,1 МПа) біля земної поверхні до 0,125 атм (0,0125 МПа) біля горішньої межі.

Склад: азот (N) — 78,07 %, кисень (O) — 20,96 %, аргон (Ar) — 0,93 %, вуглекислий газ (CO2) — 0,03%, а також інші гази в тисячних частках відсотка.

 

Найнижчий шар земної атмосфери — тропосфера (від грецького «тропос» — «поворот», «зміна» і «сфера» — «куля»). Це найщільніший із усіх атмосферних шарів, тому тут украй розвинені турбулентність і конвекція — нагріте від земної поверхні повітря підноситься вгору, а холодне — спускається донизу, при цьому всі потоки часто зустрічаються і перемішуються, утворюючи складні завихрення — циклони й антициклони. Завдяки цим процесам визначається погода і клімат на планеті, тому тропосферу часто називають «погодною кухнею».

 

Разом із потоками повітря у тропосфері безперервно циркулює вода — відомий усім зі шкільних часів обіг води у природі відбувається саме у тропосфері, оскільки до висотніших шарів водяні пари просто не доходять. За 8-12 днів уся випарувана вода повертається назад на землю як опади. Завдяки рослинам випаровується до 99 % води, що міститься у ґрунті, тому в місцях, багатих на зелень, клімат набагато сприятливіший, аніж там, де млявий пустельний ґрунт утримує вологу.

 

На певній висоті тверді атмосферні опади (сніг, град) накопичуються швидше, ніж тануть і випаровуються, що провадить до зародження льодовиків. Ця частина тропосфери називається хіоносферою (від грецького «хіон» — «сніг» і «сфера» — «куля»). Саме завдяки хіоносфері вершини високих гір увінчані сніговими шапками.

 

Кілька десятків метрів нижнього шару тропосфери, розташованого безпосередньо над земною поверхнею, — це місце існування рослин, тварин і людини. Вітер тут не такий сильний, як на великих висотах, а вологість підвищена. Сонячні промені в літній час добре прогрівають землю, а від неї тепло передається до тропосфери, де накопичується й утримується завдяки вуглекислому газові, метану і водяній парі. Таким чином, середня температура планети становить приблизно 15 ºС — ідеальне значення для переважної кількості форм життя. З підвищенням висоти у тропосфері температура повітря падає приблизно на 0,5-0,7 ºС кожні 100 м.

 

Якщо уявити атмосферу як океан із повітря, то вийде, що люди і тварини живуть на дні цього океану. І, як це часто буває з придонним шаром води в озері, у тропосфері містяться різні забруднювальні частинки, підняті з земної поверхні — пил, дим, вулканічний попіл, частинки піску, морської солі та інших повітряних суспензій (так званих аерозолів). Саме тому тропосфера є і найзабрудненішим шаром атмосфери.

 

 

Тропосфера — найтонший із шарів атмосфери (на фото — нижній, помаранчевий шар)


Ця стаття з крутого проєкту «Розумний плакат Планета Земля»! Хочеш дізнатися про нього докладніше? Тоді тисни сюди!

 

А ще у нас є захоплюючі плакати «Сонячна система» і «Глибини океану».