Notice: Undefined index: product_id in /var/www/bizz.monolith.in.ua/catalog/model/catalog/article.php on line 22 Верхня мантія, плакат Планета Земля, видавництво Моноліт Бізз

Верхня мантія

Верхня мантія Землі в уявленні художника


Товщина шару: 850-900 км.

Густина: 3,4-4,4 т/м³.

Тиск: до 247 тис атм (25 ГПа).

Маса: приблизно 0,66 × 1024 кг (11,1 % від маси Землі).

Склад: діоксид кремнію (SiO2) — 44,71 %, оксид магнію (MgO) — 38,73 %, оксид заліза (FeO) — 8,18 %, оксид алюмінію (Al2O3) — 3,98 %, оксид кальцію (CaO) — 3,17 %, оксид хрому (Cr2O3) — 0,57 %, оксид нікелю (NiO) — 0,24 %, оксид марганцю (MnO) — 0,13 %, оксид натрію (Na2O) — 0,13 % , діоксид титану (TiO2) — 0,13 %, п’ятиоксид фосфору (P2O5) — 0,019 %, оксид калію (K2O) — 0,006 %.

 

Верхня мантія — це шар Землі, який разом із корою, яка його покриває, утворює тверду оболонку планети — літосферу. Саме у верхній мантії утворюються корисні копалини (металомісткі руди і коштовне каміння), які потім із часом витісняються до менш щільної земної кори. Горішня межа мантії розташована на глибині від 7 км (під океанами) до 70 км (на стиках тектонічних плит).


На глибині приблизно 200 км у верхній мантії розташовується так званий шар Ґутенберґа чи астеносфера (від грецького «астенос» — безсилий і «сфера» — «куля») — пластичний шар, на якому плавають щільніші блоки літосфери, утримуючи рівноважний стан. Іноді можна натрапити на термін тектоносфера — це сукупність твердої літосфери й рідкої астеносфери, які в комплексі утворюють місце проявів усіх тектонічних процесів.


Мантія Землі недоступна для безпосереднього дослідження, оскільки не виходить на земну поверхню і її не досягнули за допомогою глибинного буріння. Саме тому всю накопичену інформацію про цю частину планети отримали геофізичними (дослідженням швидкостей сейсмічних хвиль, електропровідності й сили тяжіння) і геохімічними (дослідженням складу порід) методами. Так, наприклад, розплав мантійних порід — магма — часто виходить на земну поверхню через вулкани. Під час просування догори магма звільняється від газів у своєму складі, застигає і змінює свій хімічний склад, узаємодіючи з атмосферою. Магма зі зміненими властивостями, яка виливається на поверхню крізь жерла вулканів, називається лавою. Лава у різних вулканів різна. Вона різниться складом, кольором, температурою, домішками. За складом лаву поділяють на три типи: базальтову, карбонатну і кремнієву.Розплавлена маса під твердою земною корою — магмаЦя стаття з крутого проєкту «Розумний плакат Планета Земля»! Хочеш дізнатися про нього докладніше? Тоді тисни сюди!А ще у нас є захоплюючі плакати «Сонячна система» і «Глибини океану».