Notice: Undefined index: product_id in /var/www/bizz.monolith.in.ua/catalog/model/catalog/article.php on line 22 Фермерство і довкілля, стаття до плакату - Навички і професії майбутнього

Фермерство і довкілля


Фермерство або, інакше кажучи, діяльність, спрямована на отримання продовольства й сировини від сільського та лісового господарств, у найближчому майбутньому буде нерозривно пов’язане з охороною навколишнього середовища. Адже людство вже давно збагнуло, що неможливо без кінця-краю використовувати природні ресурси, не думаючи про їхнє відновлення.

 

Уже сьогодні турбота про екологію — це обов’язковий принцип майже в усіх галузях промисловості. Припинення масового вирубування лісів, запобігання вимиранню цілих видів тварин і рослин, пом’якшення наслідків кліматичних змін — це ті цілі, які мають постати перед цивілізацією. Бо інакше, якщо наша планета стане непридатною для існування, усі інші цілі просто утратять сенс.

 

Водночас будуть розроблятися нові технології виготовлення продуктів харчування, яких із кожним роком потрібно дедалі більше через безперервне збільшення кількості населення Землі.

 

 

ПЕРСПЕКТИВНІ ПРОФЕСІЇАгрокібернетик


Біотехнолог


Інженер погоди


Фахівець із відновлення екосистем


Фахівець із синтезу базових харчових матеріалів

 
АгрокібернетикВажка фізична праця завжди була характерною ознакою сільськогосподарської галузі. Одначе прогрес не стоїть на місці, і фахівці сходяться на думці, що незабаром фермерські господарства вже геть не потребуватимуть ручної праці. Навіть комбайни і трактори, керовані людьми, відійдуть у минуле. На зміну їм прийдуть роботи і дрони, які допоможуть підвищити ефективність сільського господарства. Водночас самого лише підвищення врожайності бракуватиме для того, щоб фермерство відповідало всім вимогам високотехнологічного суспільства майбутнього.

 

Забезпечити населення планети, кількість якого щороку зростає, продовольством, не завдаючи при цьому непоправної шкоди екології, допоможуть нові фахівці — агрокібернетики. Їхнє завдання полягатиме у створенні цілком автоматизованих і роботизованих ферм, а також в аналізуванні інформації — від кліматичних факторів і стану ґрунтів до різноманітних параметрів тваринництва та рослинництва.

 

Завдяки чітко вивіреним і своєчасним заходам (наприклад, дозованому внесенню добрив у ґрунт чи збалансованому прикорму худоби) вдасться значно скоротити витрати і водночас підвищити продуктивність фермерського господарства. До того ж альтернативні види енергії та безвідходний цикл виробництва дадуть змогу звести до мінімуму шкідливі впливи на навколишнє середовище.

 


Потрібні царини знань (hard skills) 


Особисті захоплення, що впливають на вибір професії


Ця професія саме для тебе, якщо ти полюбляєш:


• вирощувати рослини;

доглядати за тваринами;

 допомагати батькам на дачі;

 займатися робототехнікою;

• проводити час на природі.

 

Характеристики професіїПов’язані професії


Агрохімік — фахівець з вивчення взаємозв’язку хімічних, фізичних і біохімічних процесів у ґрунті та в рослинах для підвищення врожайності. Також він досліджує вплив на екосистему і склад ґрунту з метою поліпшення родючості.

 

Меліоратор — фахівець зі зміни екосистем для поліпшення умов використання земельних ресурсів. Підвищує родючість ґрунтів через їхнє осушення або створення зрошувальних систем.

 

Зооінженер — фахівець з організації утримання тварин на фермах, який забезпечує роботу всіх потрібних технічних засобів для годування та догляду тварин, а також використання продукції тваринництва.

 БіотехнологПерші домашні тварини й рослини з’явилися близько 12 тисяч років тому. Люди почали вибирати з дикої природи найбільш підходящі для себе зразки й розводити їх для власних потреб, відсіваючи всіх представників з марними чи шкідливими ознаками. Так уперше в природі виникли організми не з випадковим, а із заданим набором генів. Кажучи науковою мовою, відбулася перша генна модифікація організму (скорочено ГМО).

 

З розвитком науки людина навчилася не лише добирати потрібні для себе властивості в рослинах і тваринах із того, що є, але і штучно додавати особливості, не характерні цим організмам. Скажімо, у результаті схрещування осла й коня з’явився мул. Ця тварина не поступається силою і витривалістю коням і водночас має більшу, ніж у них, тривалість життя і менш уразлива до захворювань. З рослин до прикладу можна навести апельсин: його отримали через прищеплення мандарина до помело близько 2,5 тисяч років тому.

 

А потім науковці навчилися втручатись безпосередньо в гени. 1973 року Герберт Бойєр і Стенлі Коен вилучили ген у бактерії, стійкої до антибіотика, і пересадили його іншій бактерії, яка гинула від цього антибіотика. Технологія виявилася успішною, і згодом стали з’являтися миші, що світилися в темряві, блакитні троянди, стійка до комах кукурудза і морозостійкий банан. Крім того, технологія генної модифікації допомогла впоратися з багатьма генетичними захворюваннями, які до цього здавалися невиліковними.

 

Генна інженерія (а саме це найчастіше мається на увазі сьогодні, коли мова заходить про генну модифікацію) по праву вважається технологією майбутнього. Завдяки їй фахівець з генної модифікації — біотехнолог — зможе вивести нові сорти рослин. Вони вирізнятимуться надурожайністю чи особливими властивостями, які просто неможливі в живій природі. Наприклад, дерево, на якому ростимуть плоди зі смаком ковбаси, чи рослина, що продукуватиме особливу лікарську речовину, яку поки що можна отримати лише застосовуючи неймовірно дорогий лабораторний метод.

 

Даремно дехто боїться генно-модифікованих продуктів харчування: люди не обмінюються генетичною інформацією з їжею. Тому ніхто ще не захрюкав після того, як з’їв шинку, і ні в кого не виросли роги після коров’ячого молока.

 

 

Потрібні царини знань (hard skills) 


Особисті захоплення, що впливають на вибір професії


Ця професія саме для тебе, якщо ти полюбляєш:


• вирощувати рослини;

 вивчати біологію;

 розумітися на нових технологіях;

 вигадувати ідеї, як змінити світ на краще.

 

Характеристики професії


 

Пов’язані професії


Фахівець з клонування — генний інженер, який займається відтворенням організмів або їхніх окремих частин з ідентичними генами, у тому числі відтворює померлий організм за умови збереження генетичного матеріалу.

 

Біоінформатик — фахівець із розшифрування генетичного коду. Він аналізує дані, закладені в генетичних молекулах — хромосомах.

 

Мікробіолог — фахівець, що спеціалізується на мікроорганізмах (вірусах, бактеріях, грибах). Досліджує властивості мікрофлори і розробляє методи боротьби зі шкідливими мікробами, а також технології використання корисних штамів у харчовій чи фармацевтичній промисловості.

 

 


Інженер погодиЗдатність керувати погодою — неодмінна ознака високорозвиненої цивілізації у творах багатьох письменників-фантастів. Дощик чи, навпаки, сонячна погода на замовлення здаються так само досяжною метою, як і інші перемоги людства на стезі підкорення природи.

 

Уже сьогодні науковці навчилися розганяти хмари, розсіювати туман і викликати дощі за допомогою розпилення спеціальних реагентів з літаків. Щоправда, поки що ці технології мають певні обмеження: літаки не можуть зарадити з величезними ураганами, смерчами і тропічними штормами. У США, де люди часто страждають від таких природних катаклізмів, існує спеціальний науковий проєкт Stormfury, який фінансує держава. Пропонується безліч рішень — від охолодження певних ділянок атмосфери лазерами до розміщення на навколоземній орбіті гігантських космічних дзеркал, через які за потреби можна затінювати ті чи ті куточки планети.

 

У майбутньому, коли технології керування погодою перестануть бути чимось екстраординарним, з’являться відповідні фахівці — погодні інженери. Їхнє завдання полягатиме в точному прогнозуванні й коригуванні атмосферних явищ: опадів, вітрів, пилових бур, блискавок. Через контроль над погодою можна буде не лише позбутися стихійних лих, а й підвищити врожайність у посушливих або, навпаки, занадто вологих ділянках.

 


Потрібні царини знань (hard skills)
 

Особисті захоплення, що впливають на вибір професії


Ця професія саме для тебе, якщо ти полюбляєш:


• вивчати географію і навколишній світ;

 давати користь людям;

• займатися точними науками;

 розгадувати головоломки;

• грати в ігри, що потребують аналітичних здібностей.

 

Характеристики професіїПов’язані професії


Геоінженер — фахівець, що спеціалізується на комплексі заходів і впливів, спрямованих на активну зміну кліматичних умов як на окремій території, так і на планеті в цілому. Його діяльність зосереджена на протидії небажаним змінам клімату та створенні щонайкомфортніших умов проживання та економічної діяльності.

 

Метеоролог — фахівець зі спостереження і дослідження атмосферних явищ. Збирає та аналізує інформацію про процеси, що відбуваються в атмосфері Землі.

 

Синоптик — фахівець із прогнозування погоди на відносно великій території. Складає синоптичні карти, на яких відображаються погодні умови в різних регіонах.

 

 


Фахівець із відновлення екосистемЧисельність населення Землі невпинно збільшується. За прогнозами, уже до 2025 року кількість людей на планеті досягне позначки в дев’ять мільярдів. Водночас зростає і споживання природних ресурсів. Їх використовують для виробництва продуктів харчування і як сировину в промисловості, яка потребує багато корисних копалин і паливних запасів. До того ж навколишнє середовище безперервно забруднюється відходами життєдіяльності та промисловими викидами. У результаті відбуваються незворотні зміни в екосфері: поля перетворюються на безживні місячні ландшафти, на яких не ростуть навіть бур’яни, з водойм назавжди зникає риба, а повітря стає брудним і непридатним для дихання.

 

Планета Земля унікальна, тому за необхідності переселитися на аналогічну планету не вдасться, хоч би як ми цього хотіли. Рано чи пізно людство зіткнеться з потребою дбайливо ставитися до природи і відновлювати первозданний стан навколишнього середовища. Саме ці завдання вирішуватиме фахівець з відновлення екосистем. Завдяки його роботі на місці смітників, занедбаних шахт та кар’єрів буятимуть зеленіти ліси, а пересушеними руслами знову потечуть річки, щедрі різноманітною рибою. Ще одним завданням цього спеціаліста буде відродження вимерлих видів тварин і рослин.

 


Потрібні царини знань (hard skills) 


Особисті захоплення, що впливають на вибір професії


Ця професія саме для тебе, якщо ти полюбляєш:


• досліджувати живу природу;

• створювати щось нове;

• проводити досліди в польових умовах.

  

Характеристики професії


 

Пов’язані професії


Біоремедіатор — фахівець з очищення вод, ґрунтів і атмосфери з використанням метаболічного потенціалу біологічних об’єктів: рослин, грибів, комах, черв’яків та інших організмів.

 

Архітектор екосистем — фахівець, який планує спільноти живих організмів для конкретного середовища існування, беручи до уваги їхні взаємодії всередині біологічної системи та впливу на інші, не пов’язані безпосередньо, екосистеми.

 

Реінтродуктор — фахівець з переселення та заселення тварин і рослин певного виду на територію, де вони мешкали раніше, але з певних причин зникли, для створення нової стійкої популяції.

 


 

Фахівець із синтезу базових харчових матеріалівВиникнення технології 3D-друку наштовхнуло багатьох фахівців харчової промисловості на думку про те, що продукти харчування можна роздруковувати на 3D-принтері не гірше, ніж будь-які інші об’єкти. Подібно до того, як зображення на папері друкується з базового набору чорнил, будь-яку готову страву можна роздрукувати з базових харчових складників — білків, жирів і вуглеводів. Уявіть, що за лічені хвилини на домашньому харчовому принтері можна буде роздрукувати будь-яку ресторанну страву, яка ні за зовнішнім виглядом, ані за смаковими якостями не відрізнятиметься від приготованої шеф-кухарем. Усе, що буде потрібно для цього, — завантажити з інтернету відповідну програму-рецепт і запустити її виконання на принтері.

 

Час від часу харчовий принтер треба буде заправляти тими самими базовими харчовими складниками, які продаватимуться в спеціальних контейнерах у всіх продуктових магазинах. Справжні продукти харчування нікуди не подінуться, але їхня вартість буде набагато вища, ніж у харчових концентратів для харчового друку, як це завжди буває з натуральними та синтетичними аналогами. Заготівлею харчових матеріалів для 3D-друку займатимуться відповідні фахівці. Їхнім завданням стане пошук постачальників харчової сировини і її подальша переробка до базових концентратів.

 


Потрібні царини знань (hard skills)

Особисті захоплення, що впливають на вибір професії


Ця професія саме для тебе, якщо ти полюбляєш:


 вивчати хімію і проводити хімічні досліди;

 розбиратися в нових технологіях;

• готувати їжу;

 читати склад продуктів.

 

Характеристики професіїПов’язані професії


Харчовий технолог — фахівець, який контролює процес виробництва продуктів харчування на всіх етапах (від вибору сировини до упаковування готової продукції). Відповідає за безпеку та якість продовольчих товарів.

 

Темперувальник харчових мас — фахівець із повільної кристалізації (темперування) харчових мас (шоколаду, маргарину, кондитерських емульсій). Нагріває, а потім повільно охолоджує складники до певних температур, завдяки чому харчова маса отримує бажану пластичність і функціональні властивості, потрібні для подальшого приготування продуктів харчування (наприклад, випічки кондитерських виробів).

 

Лагодильник харчового обладнання — фахівець із налагодження, регулювання і ремонту механізованих та автоматичних ліній виробництва продуктів харчування.

Ця стаття з крутого проєкту «Розумний плакат "Навички і професії майбутнього"»! Хочеш дізнатися про нього докладніше? Тоді тисни сюди!


А ще у нас є неймовірно захопливий комплект розумних плакатів «Світ навколо».