Як ми бачимо колір
Для тестування сприйняття кольору користуються спеціальними таблицями Рабкіна чи Ішихари. Щоб перевірити себе, також можеш розглянути зображення нижче.
Тест на кольоросприйняття
Після того, як в інтернеті бурхливі суперечки викликав колір сукні, яка одним здавалося синьо-чорною, а іншим — біло-золотою, стало зрозуміло, що не всі ми бачимо світ однаково. Наприклад, багато людей не бачить різниці між червоним і винним відтінками — для них це просто червоний колір.
Насправді все зводиться до того, скільки колбочок — фоточутливих рецепторів — містить сітківка наших очей. Професорка Діана Дерван, фахівчиня з нейромаркетингу, опублікувала цікавий тест, за допомогою якого можна визначити, скільки таких колбочок є у тебе. Як свідчить статистика, тільки одна людина з чотирьох бачить усі кольори цього спектру. Щоб пройти тест, порахуй, скільки кольорів ти бачиш у спектрі.
Результати тесту:
Менше 20 кольорів. Ти дихромат. Тобто у тебе тільки два типи кольорочутливих колбочок в оці. Можливо, найчастіше ти носиш чорний, бежевий або синій одяг. 25 % людей належать до цієї категорії.
Від 20 до 32 кольорів. Ти трихромат. У тебе є три види колбочок в оці. Ти можеш розрізняти багато відтінків у фіолетовій, синій, зеленій і червоній областях спектру. До цієї категорії потрапляє близько 50 % населення Землі.
Від 32 до 39 кольорів. Вітаємо! Ти тетрахромат. У таких людей працює чотири види колбочок. Найімовірніше, тебе дратує жовтий і ти не носиш одяг цього кольору. Близько 25 % людей — тетрахромати.
Понад 39 кольорів. Тоді перерахуй! Діана Дерван пояснює, що на цьому спектрі всього 39 різних кольорів і, ймовірно, тільки 35 видно добре (з урахуванням того, що ти дивишся на екран комп'ютера, а не на паперовий оригінал).
Тест на дальтонізм
Нездатність розрізняти кольори, названа на честь Джона Дальтона, який першим описав один із видів кольорової сліпоти на основі власних відчуттів у 1794 році, вражає кожного 12 чоловіка та 0,5 % жінок у цілому світі. Дізнайся — можливо, і ти маєш порушення сприйняття кольору?
Дальтонізм — це спадкова, зрідка набута, особливість зору, коли людина не здатна розрізняти один чи декілька кольорів. Усі люди, незалежно від того, чи мають вони проблеми зі сприйняттям кольору, розрізняють на цьому малюнку цифри 96. Це зображення ми використовуємо для того, аби показати, як працює цей тест.
Люди з нормальним сприйняттям кольору бачать на цьому малюнку цифру 13. Якщо є певні відхилення у сприйнятті, ти побачиш цифру 6.
Ти бачиш тільки цифру 6? Тоді це порушення у сприйнятті червоно-зеленого каналу. Насправді, на малюнку зображено цифри 9 і 6.
Якщо твої очі сприймають усі три кольори, ти побачиш цифру 136. Якщо ж маєш порушення у сприйнятті червоного і зеленого кольорів, то, найімовірніше, побачиш 66, 38 або 69.
Дізнатися більше про серію дитячих альманахів «Зоряний пил».