Notice: Undefined index: product_id in /var/www/bizz.monolith.in.ua/catalog/model/catalog/article.php on line 22 Професії, що зникають, стаття до плакату - Навички і професії майбутнього

Професії, що зникають


 

Нестримний науково-технічний прогрес — причина появи нових професій та галузей діяльності. Водночас чимало спеціальностей, без яких ще кілька десятків років тому не можна було уявити більшість виробничих процесів чи галузь обслуговування, нині безповоротно відійшли в минуле. Нові технології цілком замінили участь людини, автоматизувавши монотонну фізичну працю.

 

Уже в ХІХ сторіччі відбувся масовий перехід від ручної праці до машинної, який дістав назву «Велика індустріальна революція». Це призвело до повного зникнення цілої низки поширених раніше професій. Так, наприклад, на зміну бурлакам — робітникам, які, йдучи берегом, тягли за собою на мотузках судно проти течії річки, — прийшли пароплави. Ліхтарники, які запалювали ліхтарі на міських вулицях, залишилися без роботи після появи газових ліхтарів. На зміну водоносам прийшло централізоване водопостачання, а заготівельники льоду відійшли в минуле з поширенням перших холодильників.

 

Друга промислова революція, яку ще називають технологічною, характеризувалася освоєнням потокового виробництва. На зміну десяткам ремісничих професій, де використовувалися ручні знаряддя праці, прийшли нові робітничі спеціальності заводів і фабрик, що випускали товари схожого призначення за нижчою ціною і в значно більшій кількості. Швидші й багато в чому зручніші автомобілі й електричні трамваї стали причиною зникнення ямщиків та візників (кучерів). Разом із ними зникла професія шорника, або лимаря (римаря) — фахівця з виготовлення кінної упряжі. Завдяки розвитку двигунобудування кочегари залишили трюми пароплавів і кабіни залізничних локомотивів. Десятки спеціальностей або цілком зникли, або трансформувалися відповідно до нових технологій.

 

Кінець XX сторіччя ознаменувався третьою промисловою революцією — масовим залученням у виробничі процеси автоматизації та цифрових технологій. Часто на зміну людській праці стали приходити комп’ютери і роботи. Машини виконують роботу набагато швидше і якісніше. До того ж їхнє обслуговування коштує значно дешевше, ніж оплата праці робітників. Наприклад, професія телефоністки, що існувала до появи автоматичних телефонних станцій (АТС), пов’язана з досить напруженим ритмом роботи. Незалежно від часу доби (телефоністки працювали позмінно), всього за 8 секунд потрібно було прийняти виклик, зметикувати, в яке саме з доступних абонентських гнізд устромити шнур, і з’єднати абонентів. Сьогодні буквально за частки секунд автоматика виконує тисячі таких операцій.

 

Головна особливість третьої промислової революції — здешевлення виробництва. Тому основну частину вартості товарів стали займати не витрати з його виготовлення, а оплата проєктування та просування на ринку. Все це знайшло своє відображення на ринку праці. Робочі спеціальності стали менш затребувані, а проєктувальники й маркетологи стали найоплачуванішими професіями.

 

У 2011 році бізнес-спільнота оголосила про початок четвертої промислової революції — посиленого залучення у промислові процеси «кіберфізичних систем» — CPS. Простіше кажучи, усі предмети, що існують в реальності, будуть пов’язані між собою величезною мережею, так званим інтернетом речей. Завдяки цьому весь виробничий процес можна буде контролювати за допомогою штучного інтелекту без участі людини. Наприклад, комп’ютери дадуть команду, щоб роботи доставили до цеху вихідні матеріали, з яких роботизовані верстати виготовлять потрібні деталі і зберуть готовий виріб.

 

На відміну від усіх попередніх промислових революцій, у ході яких відбувалося підвищення продуктивності — збільшувалася кількість товару, що випускався, — сенс четвертої полягає в якісній зміні продукції, що виготовляється. Це означає, що для кожного окремо взятого клієнта створюватиметься індивідуальний товар, вартість якого не відрізнятиметься від масових виробів. Передбачається, що світ зміниться до невпізнання — через непотрібність зникнуть міжнародні перевезення і товарні склади, а виробництво буде орієнтоване не на масового споживача, а на задоволення індивідуальних уподобань кожної людини.
 

Уявіть, що вам захотілося мати автомобіль, якого більше ні в кого немає. Таке авто спершу спроєктують на комп’ютері. За вашим бажанням підберуть двигун і трансмісію, розроблять неповторний дизайн кузова і розфарбують його в будь-які з можливих кольорів. Того самого дня у виробничому комплексі, розташованому неподалік вашого будинку, 3D-принтери роздрукують усі потрібні деталі, а роботи швидко зберуть готовий автомобіль. Інші 3D-принтери надрукують будь-які продукти харчування із харчових заготовок чи одяг із полімерних матеріалів. При цьому вигляд одягу може бути як зовсім фантастичний, так і нічим не відмінний від звичних тканин чи хутра.

 

Завдяки дронам і сенсорам штучний інтелект зможе надзвичайно ефективно вирощувати сільгоспкультури, збираючи немислимі за звичайного підходу врожаї. Віртуальна й доповнена реальності дадуть змогу легко взаємодіяти із цифровим світом. Останній так щільно переплететься з реальністю, що часом важко буде розрізнити, де закінчується одне середовище й починається інше. Поза сумнівом, усі ці трансформації кардинально змінять світ довкола себе, не оминувши й ринку професій.

 

Більшість аналітиків сходиться на думці, що вже незабаром повністю зникнуть такі спеціальності, як водій, бухгалтер, швачка, касир, логіст, листоноша, бібліотекар, шахтар, кур’єр, охоронець, коректор, перекладач, нотаріус… Усі професії, які вже сьогодні з успіхом починають замінюватися цифровими роботизованими й автоматизованими системами, можна перераховувати дуже довго. Цілком можливо, що якісь із професій не зникнуть зовсім, а трансформуються в нові. Так сталося, наприклад, із професією художника, яка в сучасному світі трансформувалась у професію графічного дизайнера.

 

Хай там як, а вчитися чогось нового, розвиватися в різних галузях і крокувати в ногу з часом доведеться в будь-якій професії. Тому, незалежно від вибору майбутньої спеціальності, не треба боятися стати незатребуваним. Висококласний фахівець, який опановує нові технології та напрямки, ніколи не залишиться без роботи, навіть якщо назва його професії зміниться до невпізнання.

 
Ця стаття з крутого проєкту «Розумний плакат "Навички і професії майбутнього"»! Хочеш дізнатися про нього докладніше? Тоді тисни сюди!


А ще у нас є неймовірно захопливий комплект розумних плакатів «Світ навколо».