Notice: Undefined index: product_id in /var/www/bizz.monolith.in.ua/catalog/model/catalog/article.php on line 22 Космос і авіація, стаття до плакату - Навички і професії майбутнього

Космос і авіація


Фахівці пов'язують розвиток авіації зі збільшенням швидкості перельотів і дедалі доступнішим повітряним транспортом. Літаки зможуть літати швидше завдяки поверненню до ідеї надзвукової цивільної авіації. Від неї відмовилися 30 років тому після невдалого досвіду експлуатації лайнерів Ту-144 і Concorde, які занадто випередили свій час. Нові технології дають змогу забезпечити потрібний рівень безпеки та економічності надзвукових пасажирських літаків, тобто вже незабаром ми матимемо можливість літати удвічі швидше.

 

Доступність повітряного транспорту буде дедалі більшою не лише через здешевлення перельотів, а й завдяки розвитку малої авіації. Можна впевнено прогнозувати, що зовсім скоро легкі приватні літальні апарати стануть так само звичним явищем, як легкові автомобілі сьогодні. Цьому сприятиме поява нових типів літальних машин (літальні автомобілі, гіроплани, конвертоплани, сінхроптери, мультикоптери, циклокоптери, ракетоплани) і цілком нових авіаційних двигунів — більш екологічних та економічних.

 

Великі літаки цивільної та військової авіації значно збільшать висоту польотів. Завдяки малому опору розрідженого повітря у верхніх шарах атмосфери це дасть змогу пересуватися з куди більшою швидкістю і меншою витратою палива. Багато літальних апаратів у процесі польоту зможуть виходити на навколоземну орбіту, тому грань між авіаційною та космічною галузями поступово стане досить умовною. Водночас на новий рівень розвитку вийде космічна інфраструктура — освоєння космосу стане одним з пріоритетних завдань людства.

 ПЕРСПЕКТИВНІ ПРОФЕСІЇДиспетчер повітряного трафіку


Космічний гід


Космогеолог


Космоколонізатор


Косморозвідник

 Диспетчер повітряного трафікуДля багатьох сучасних мегаполісів серйозну проблему становлять дорожні затори — скупчення на дорозі транспортних засобів, які не можуть пересуватися з нормальною для цієї ділянки швидкістю. Здебільшого дороги, побудовані багато десятиліть тому, просто не розраховані на великий потік машин. Дорожні затори не лише порушують плани водіїв, змушених простоювати годинами, також вони — основне джерело забруднення повітря, а ще негативно впливають на економіку: люди не можуть вчасно виконувати роботу через запізнення, затримується і доставка товарів.

 

Здавалося б, очевидне вирішення проблеми — будівництво нових доріг і додавання нових смуг до тих, що вже є. Проте кількість особистого транспорту збільшується значно швидше, ніж встигають будувати дороги, тож проблема не тільки залишається, але й стає дедалі гострішою від дня до дня.

 

І тут на допомогу прийшли інженери, запропонувавши навчити автомобілі літати. Уже побудовано кілька діючих моделей невеликих транспортних засобів, здатних не лише пересуватися дорогами нарівні з автомобілями, а й здійснювати нетривалі перельоти. Поки що жоден з них не був доведений до стадії промислового виробництва, проте поява недорогої масової моделі приватного літального автомобіля — лише питання часу.

 

Очевидно, що після того, як транспорт підніметься в атмосферу, виникне потреба в організації повітряного руху, щоб зниклі дорожні затори не змінилися зіткненнями в повітрі. Повітряний простір уже сьогодні ретельно контролюється. Коли ж кількість літальних апаратів різко зросте, для контролю багаторівневого повітряного трафіку в містах та поза їхніми межами знадобляться спеціальні автоматизовані системи на основі штучного інтелекту. Вони гарантуватимуть безпечні високошвидкісні польоти і приватних літальних апаратів, і авіаційного транспорту, і космічних кораблів. Контролювати роботу цих систем будуть диспетчери повітряного трафіку — фахівці, здатні швидко реагувати на виникнення позаштатних ситуацій та ухвалювати оптимальні рішення для їх усунення.

 

  

Потрібні царини знань (hard skills)

  

Особисті захоплення, що впливають на вибір професії


Ця професія саме для тебе, якщо ти полюбляєш:


грати в ігри, які потребують швидкої реакції;

розвивати уважність та стратегічне мислення;

брати на себе велику відповідальність;

давати людям користь.


Характеристики професіїПов’язані професії


Авіадиспетчер — фахівець з управління повітряним рухом. Він відповідає за безпеку польотів повітряного транспорту, координує його пересування та інформує екіпажі про можливі погодні чи технічні зміни, надає консультативну допомогу пілотам.

 

Інспектор з авіаційної безпеки — фахівець, який відповідає за безпеку авіаперельотів. Він оглядає багаж пасажирів і вантажі повітряних суден, запобігаючи терористичним актам та перевезенням заборонених речовин. У майбутньому професія трансформується в якийсь аналог сучасного дорожнього патруля, але вже для повітряного транспорту.

 

Керівник польотів — фахівець, який забезпечує своєчасність, регулярність, безпеку й економічність польотів авіаційного транспорту. Стежить за польотом на всіх етапах — від підготовки до зльоту й аж до посадки в аеропорту призначення. Отримує доповіді від екіпажів про хід виконання польотів, контролює дотримання правил використання повітряного простору.

 

 

 

Космічний гідУперше ідея космічного туризму — польотів на навколоземну орбіту чи в космос із розважальною метою власним коштом — була озвучена ще 1967 року, через шість років після першого польоту людини в космос. На той момент це був радше жарт, бо зовсім не кожна країна могла дозволити собі запустити на орбіту навіть найпростіший супутник. Вартість космічних програм була не менш космічною, аніж самі програми.

 

Згодом польоти в космос стали масовими й відносно подешевшали — до 1984 року лише зі США здійснили 55 космічних польотів, кожен з яких завершився успішним поверненням на Землю. Тому в NASA навіть оголосили про проєкт «Учитель у космосі», відповідно до якого планували відправити на орбіту звичайного шкільного вчителя, який не має жодного стосунку до професійної космонавтики. На жаль, Кріста Маколіфф, що пройшла відбір серед інших претендентів, загинула разом зі шістьма астронавтами в результаті невдалого запуску космічного човника в січні 1986 року. Проте саме вона офіційно вважається першим космічним туристом. Примітно, що серед понад 11 тисяч претендентів на той політ, які не пройшли конкурсного відбору, був і Стів Джобс — засновник компанії Apple.

 

Після цієї катастрофи уряд США ухвалив закон, що забороняв польоти в космос непрофесіоналам. Але на Росію цей закон не поширювався, тому 28 квітня 2001 року із аеродрому Байконур у космос полетів підприємець Денніс Тіто, який заплатив за політ 20 млн доларів. Провівши на орбіті 7 діб, 22 години, 4 хвилини і 8 секунд, він благополучно повернувся на Землю. Ця подія дала поштовх появі наступних програм комерційних космічних польотів. Одразу кілька приватних компаній — конкурентів зайнялися розробкою технічних засобів для пілотованих суборбітальних польотів. Серед них найбільше просунулися Space Adventures, Virgin Galactic та Blue Origin.

 

Є всі підстави вважати, що незабаром туристичні польоти в космос стануть так само масовим і доступним явищем, як, наприклад, морські круїзи. Як наслідок, з’являться фахівці, що супроводжуватимуть туристів у космічних подорожах і відповідатимуть за потрібну інформаційну підтримку й безпеку.

 


Потрібні царини знань (hard skills)

Особисті захоплення, що впливають на вибір професії


Ця професія саме для тебе, якщо ти полюбляєш:


дивитися фільми про космонавтів та польоти в космос;

мріяти про власний політ у космос;

займатися спортом і вести здоровий спосіб життя;

 відповідально виконувати будь-яку доручену тобі справу.

  

Характеристики професії


 

 

Пов’язані професії


Трансфермен — людина, яка супроводжує туристів на шляху від призначеного пункту зустрічі до мети туристичної поїздки (такою метою може бути готель на березі моря, початок екскурсійного маршруту, круїзний лайнер або туристичний космічний корабель).

  

Екскурсовод — фахівець з проведення екскурсій, тобто колективних відвідувань пам'яток з навчальною або культурно-просвітницькою метою. Сьогодні екскурсоводи працюють у музеях, ботанічних садах, замках та фортецях, а в майбутньому будуть проводити екскурсії орбітальними станціями і місячними базами.

  

Туристичний менеджер — фахівець з добору й організації туристичної поїздки клієнта. У майбутньому обов'язком туристичного менеджера буде не допомога в доборі одного з готових турів (із цим турист чудово впорається і сам, тому дехто прогнозує зникнення спеціальності «турменеджера»), а складання індивідуальної програми відповідно до потреб клієнта.

 

 


КосмогеологСкупчення безлічі небесних тіл у Сонячній системі між орбітами Марса і Юпітера було виявлене на початку XIX століття. У просторі безладно розкидані сотні тисяч величезних космічних уламків неправильної форми. Найбільші з них — Церера, Веста, Паллада та Гігея — перевищують 400 км у діаметрі (діаметр Церери понад 950 км, що можна порівняти з розмірами Франції). Ще кілька мільйонів уламків значно менших розмірів — до декількох десятків метрів — так само вільно ширяють, час від часу стикаючись один з одним. Якщо споглядати ці об’єкти на нічному небі через телескоп, можна побачити лише точки, саме тому вони й отримали назву «астероїди» — у перекладі з грецької «подібні зіркам». А місце їх скупчення з легкої руки Александра фон Гумбольдта дістало назву «пояс астероїдів».

 

Значно пізніше — наприкінці XX століття — науковцям удалося з'ясувати склад астероїдів. Виявилося, що багато з них складаються з різноманітних мінералів та металів: заліза, нікелю, титану, кобальту, платини й золота. Є й такі, що утворені з водяної криги. Наприклад, Церера містить більше прісної води, ніж усі існуючі запаси на Землі. На тлі заяв учених про швидке виснаження земних ресурсів така новина стала справжньою сенсацією, адже астероїди — повнісінькі комори незліченних скарбів!

 

Попри значну віддаленість астероїдів від Землі, вони — одні з найдоступніших для промислового освоєння об'єктів у Сонячній системі. Мала гравітація астероїдів дає змогу здійснювати посадку і зліт з їхньої поверхні з мінімальними витратами палива. Для отримання самого палива можна використовувати водень із запасів води, якою багаті астероїди, а виділений при цьому кисень — для дихання екіпажів космічних кораблів.

 

Один відносно невеликий астероїд діаметром близько 1 км містить удвічі-утричі більше залізо-нікелевої руди, ніж видобувається на всій Землі за рік. Космогеологи, які з'являться в не надто віддаленому майбутньому, будуть займатися добором відповідного астероїда з урахуванням його розташування, фізичних властивостей та вмісту корисних копалин. Крім того, ці фахівці визначатимуть методи вилучення (відкриті гірничі роботи чи шахтовий видобуток, збір металів з поверхні магнітними граблями, нагрівання астероїда для розплавлення тощо), а також способи доставки видобутих ресурсів на Землю (вантажними космічними кораблями чи за допомогою рушійної установки, розташованої безпосередньо на невеликому астероїді).

 

Промислове освоєння астероїдів дасть змогу не лише уникнути вичерпання ресурсів нашої планети, а й призведе до значного зниження вартості сировини, а також сприятливо позначиться на екології, адже основна частина промислової діяльності здійснюватиметься в космосі.Потрібні царини знань (hard skills) Особисті захоплення, що впливають на вибір професії


Ця професія саме для тебе, якщо ти полюбляєш:


мріяти про польоти в космос;

колекціонувати мінерали й гірські породи;

цікавитися, як видобувають корисні копалини;

грати в економічні стратегії.

  

Характеристики професії


 

Пов’язані професії


Космодобувач — фахівець з безпосередньої організації видобутку корисних копалин на космічних об'єктах. Забезпечує розгортання та функціонування автоматизованих видобувних систем у місцях розробки.

 

Капітан космовантажу — командир вантажного космічного корабля, що транспортує видобуті в космосі ресурси на Землю. Керує діями команди й ухвалює остаточне рішення зі всіх питань, пов'язаних з експедицією — від визначення курсу до дій у непередбачених ситуаціях (див. фільм «Чужий»).

 

Космодокер — фахівець з доставки видобутих у космосі ресурсів з орбіти Землі на поверхню планети. Професія названа на честь докерів — портових вантажників, які переправляють вантажі, що прибули на морських суднах, на берегові склади (у майбутньому людей цієї професії замінять роботи). До обов'язків космодокера входить забезпечення безпечної посадки вантажу з орбіти. Він стежить, щоб вантаж не згорів у щільних шарах атмосфери і здійснив м'яку посадку в заданому районі, а не приземлився десь посеред міста.

 


 

КосмоколонізаторПеренаселення, недостатня ефективність виробництва, політичні чи релігійні переслідування, бажання знайти кращі умови для життя та багато інших причин у різні епохи були стимулом до заселення нових територій. Ще в давнину греки та фінікійці славилися тим, що пропливали цілісінькі моря, щоб заснувати нові міста за тисячі кілометрів від батьківщини. Так були засновані Сіракузи в Сицилії і Таранто в Південній Італії, Кирена в Лівії, Херсонес і Пантікапей у Криму, Карфаген і Бізерта в Тунісі, Гібралтар і Картахена в Іспанії.

 

Починаючи з XV століття, з епохи Великих географічних відкриттів, європейці колонізували різні континенти. Згодом володіння колоніями стало таким важливим для провідних світових держав, що в історії навіть виділяють окрему епоху колоніалізму. Нові колонії завжди були джерелом ресурсів, завдяки яким розвивалася економіка країн-колонізаторів. Найчастіше колонії розвивалися настільки, що оголошували про свою незалежність — так на карті світу виникали нові країни. Приклади таких країн: США, Канада, Австралія, Нова Зеландія, усі держави Південної та Латинської Америки, багато країн Африки й острівні держави, розкидані по всьому Світовому океану.

 

У наш час, коли загальна кількість населення Землі впевнено наближається до позначки в 10 млрд, а вся територія нашої планети давно розділена між державами, дедалі більше науковців виступають за колонізацію планет та супутників Сонячної системи.

 

2011 року стартував приватний проєкт Mars One. Його керівник — голландець Бас Лансдорп. Планувався політ на Марс із подальшим заснуванням колонії на його поверхні і трансляцією всього, що відбувається, по телебаченню. Співробітники компанії вели переговори з постачальниками аерокосмічних компонентів зі США, Канади, Італії та Великої Британії. З 2013 до 2015 року проводився відбір майбутніх астронавтів по всьому світу. Зрештою з 202 586 кандидатів після трьох турів були відібрані 100 кандидатів з різних країн. У четвертому турі відбору мало залишитися 6 груп по 4 людини. Перший демонстраційний запуск з відправленням посадкового модуля для перевірки сонячних батарей був запланований на 2020 рік. Але в січні 2019 року компанія Mars One Ventures AG збанкрутувала і проєкт перервався.

 

Станом на сьогодні повноцінну програму колонізації Марса розробляє компанія Ілона Маска SpaceX. Вона планує запустити перші вантажні човники зі всім потрібним для життєзабезпечення обладнанням у 2022 році, а перших колоністів — у 2024-му. Передбачається, що вони розгорнуть на поверхні Марса базу — величезний купол, під яким буде повітря і придатні для життя умови. Так буде підготовлений плацдарм для майбутніх поселенців, які продовжать розширювати колонію. Аналогічні технології Маск пропонує використовувати для колонізації Місяця.

 

Умовно придатними для заселення фахівці називають найбільший астероїд Цереру, супутники Юпітера Європу та Каллісто, супутник Сатурна Титан. «Умовно» — бо всі ці об'єкти дуже віддалені від Землі. Вони мають удесятеро меншу, ніж на Землі, силу тяжіння, а середня температура на їхній поверхні навіть улітку значно нижча, ніж у найхолодніший час в Антарктиді. Проте в майбутньому точно знадобляться безстрашні космоколонізатори, готові назавжди покинути затишну й рідну Землю, щоб заснувати міста на інших планетах і підготувати їх для життя наступних поколінь.

 

 

Потрібні царини знань (hard skills)
 

Особисті захоплення, що впливають на вибір професії


Ця професія саме для тебе, якщо ти полюбляєш:


дивитися фільми про космонавтів і польоти в космос;

мріяти про польоти на інші планети;

займатися спортом і вести здоровий спосіб життя;

уявляти себе героєм, який увійде в історію людства.

  

Характеристики професії


 

 

Пов’язані професії


Космомедик — фахівець з космічної медицини, що відрізняється від звичайної наявністю систем життєзабезпечення в умовах космосу (невагомість, радіоактивне опромінення, перевантаження). Надає екіпажу повне медичне забезпечення протягом усього часу після старту космічного корабля із Землі. Стежить за показниками здоров'я екіпажу й разі необхідності надає допомогу.

 

Космопсихолог — фахівець з особливостей психічної діяльності людини в тривалих космічних польотах. Відповідає за психологічну підтримку та супровід космонавтів на всіх етапах польоту, формує склад екіпажу на основі психологічної сумісності, дає рекомендації щодо режиму праці й відпочинку екіпажу.

 

Екзобіолог — фахівець з пошуку життя за межами Землі та вивчення впливу позаземного середовища на живі організми. Здійснює пошук придатного для життя середовища існування й досліджує потенційні можливості життя в складних умовах різних космічних об'єктів.

 

 


КосморозвідникЖага знань у всі часи змушувала людей полишати свої затишні будинки й вирушати в незвідані далі назустріч відкриттям та пригодам. Першопрохідці підкорювали тайгові краї, пустелі і непролазні джунглі, відкривали нові материки, опускалися на дно океанів та першими підіймалися в небо.

 

Потім людям стало замало однієї планети, і вони вирішили вийти за її межі. 12 квітня 1961 року Юрій Олексійович Гагарін здійснив перший у світі пілотований політ на навколоземній орбіті. Так почалося підкорення космосу людством. Менш ніж за десятиліття — 20 липня 1969 року — астронавти Ніл Армстронг і Базз Олдрін посадили космічний корабель на поверхню Місяця. Попри те, що після цієї події люди на тривалий час припинили героїчний поступ у підкоренні космосу, ідея освоєння Сонячної системи нікуди не поділася.

 

Технології, уже розроблені станом на сьогодні, поки що не дають змоги заселити Місяць чи принаймні організувати на ньому видобуток корисних копалин. А просто літати туди, щоб установити ще десяток-два прапорців, — занадто дороге задоволення. Водночас активно ведуться роботи з організації польоту людей на Марс, розміщений у сотні разів далі від Землі, аніж Місяць. Також плануються безпілотні експедиції на супутники Юпітера і Сатурна, розташовані ще далі.

 

Багато науковців пророкують появу принципово нових двигунів космічних кораблів, що дасть серйозний поштовх в освоєнні найвіддаленіших куточків Сонячної системи. І тут людству знову стануть у пригоді сміливці, готові покинути свої затишні домівки на довгі десятиліття і вирушити назустріч незвіданому. Річ у тім, що для дослідження об'єктів, розташованих за мільярди кілометрів від Землі, безпілотні апарати не зовсім годяться. Наприклад, космічний апарат «Вояджер 1», запущений у космос ще в далекому 1977 році, перебуває зараз на відстані 23 млрд км від Сонця. При цьому сигнал із Землі, що рухається зі швидкістю світла, доходить до нього за 19 годин 20 хвилин 51 секунду! Повноцінно керувати безпілотним розвідувальним апаратом у таких умовах просто неможливо. Поки сигнал про ймовірну небезпеку (наприклад, зіткнення з астероїдом) дійде до Землі і відповідний сигнал про ухвалене рішення повернеться назад, від апарата залишаться лиш уламки... Саме тому косморозвідкою займатимуться люди — спеціально підготовлені професіонали з винятковими фізичними та психічними якостями, відібрані серед мільйонів можливих претендентів. Косморозвідники збиратимуть усю потрібну інформацію відповідно до мети дослідницької експедиції, готуючи ґрунт для подальшої колонізації виявлених планет та їхніх супутників.

 

 

Потрібні царини знань (hard skills) 


 

Особисті захоплення, що впливають на вибір професії


Ця професія саме для тебе, якщо ти полюбляєш:


мріяти про польоти в космос;

займатися спортом і підтримувати своє тіло в ідеальній фізичній формі;

уявляти себе справжнім першовідкривачем, на честь якого називатимуть міста і цілі планети;

вивчати карти і вчитися орієнтування на місцевості.

 

Характеристики професії


 

Пов’язані професії


Астрофізик — фахівець із фізичних процесів в астрономічних масштабах (зірки, галактики, чорні діри тощо). Вивчає принципи та особливості руху небесних тіл, природних сил і світла, а також фізичні й хімічні процеси, що відбуваються всередині астрономічних об'єктів.

 

Астронавігатор — фахівець із визначення точного положення космічного корабля та його орієнтування у просторі. Відповідає за прокладання курсу, обчислення переміщення і позначки пересування космічного корабля на просторовій цифровій карті. Стежить за справністю навігаційних приладів, розраховує час польоту, потрібну кількість палива та мінімальну відстань зближення з космічними об'єктами.

 

Космічний бортінженер — член екіпажу космічного корабля, який забезпечує контроль та управління різними системами під час польоту. Також бере на себе ряд обов'язків у процесі передпольотної підготовки космічного судна.

Ця стаття з крутого проєкту «Розумний плакат "Навички і професії майбутнього"»! Хочеш дізнатися про нього докладніше? Тоді тисни сюди!


А ще у нас є неймовірно захопливий комплект розумних плакатів «Світ навколо».