Notice: Undefined index: product_id in /var/www/bizz.monolith.in.ua/catalog/model/catalog/article.php on line 22 Будівництво, стаття до плакату - Навички і професії майбутнього

Архітектура та будівництво


Майбутнє будівельної галузі буде нерозривно пов'язане з розвитком цифрових технологій: штучним інтелектом, 3D-друком, інформаційним моделюванням, робототехнікою і дронами. Використання нових матеріалів та енергоефективних технологій дасть змогу будувати екологічні й функціональні і водночас комфортні та гарні будівлі.

 

Застосування модульної технології уможливить виготовлення окремих приміщень з уже готовою обробкою і всім потрібним для життєзабезпечення обладнанням на спеціальних майданчиках. А потім їх доставлятимуть на місце будівництва, де з них збиратимуть будівлі. Завдяки будівельним роботам процес зведення споруд стане набагато безпечнішим та ефективнішим.

 


ПЕРСПЕКТИВНІ ПРОФЕСІЇАналітик кіберміста


Інженер розумного дому


Розробник енергонульових будівель


Світлодизайнер


Фахівець з адаптації пам’яток архітектури
Аналітик кіберміста

 

 

1969 року французький скульптор і художник угорського походження Ніколя Шеффер запропонував ідею створення кібернетичного міста. Це мала бути штучна споруда, у якій динамічно, в розумному русі існують мешканці та їхні будинки. Освітлення і температура в місті змінювались би так, щоб підтримувати максимально комфортні умови. Відповідно до задуму автора, життям такого населеного пункту керував би потужний електронний мозок. Він регулював би всі механічні процеси — від освітлення та вентиляції до роботи транспортних і комунальних систем.

 

Така концепція залишилася всього-на-всього цікавим художнім проєктом. Одначе безперервний розвиток інформаційних технологій та штучного інтелекту веде до загальної автоматизації виробництва і розподілу благ. Уже сьогодні можна прогнозувати, що виникнуть міста, у яких функції життєзабезпечення будуть цілком автоматизовані, а складним «організмом» мегаполіса керуватиме суперкомп'ютер.

 

Проте, хоч би яким розумним буде штучний інтелект, контролюватимуть його роботу, як і раніше, люди. Адже навіть найнадійніші механізми іноді виходять з ладу, а найскладніші системи мають огріхи. Аналітики кіберміста збиратимуть і вивчатимуть дані різних автоматизованих систем, щоб своєчасно виявити збої, які можуть призвести до серйозних наслідків.

 

Найпевніше, ці фахівці рідко стикатимуться з порушеннями чи неполадками. Передбачається, що багаторазово дубльовані автоматизовані системи будуть виключно надійними. Але водночас ця професія вирізнятиметься колосальною відповідальністю. Позаяк будь-які помилки, не помічені своєчасно, можуть призвести до незворотних наслідків.

 

 

Потрібні царини знань (hard skills) 


Особисті захоплення, що впливають на вибір професії


Ця професія саме для тебе, якщо ти полюбляєш:


• розгадувати головоломки;

 ​грати у стратегії;

 ​довго сидіти на одному місці, займаючись чимось захопливим;

 ​давати користь людям.

  

Характеристики професії


 

 

Пов’язані професії


Архітектор кіберміста — фахівець з проєктування кібернетичних міст із цілком автоматизованими процесами життєзабезпечення.


Еколог кіберміста — фахівець з контролю внутрішньої та зовнішньої екологічної діяльності кіберміста, який піклується захистом живої природи в умовах глобальної автоматизації.


Мер кіберміста — представник кібернетичного міста на різних міжміських та міжнародних заходах.

 


 

Інженер розумного дому

 

 

Поява електричних побутових приладів набагато спростило людям життя. Пристрої допомагають нам готувати їжу і підтримувати чистоту. Ще сто років тому холодильники, пилососи, пральні й посудомийні машини, тостери і мікрохвильові печі здавалися фантастичною дивиною. А сьогодні ми навіть не замислюємося, скільки часу економлять нам ці прилади. Проте винахідникам, як це завжди трапляється, навіть цього виявилося замало. Тому вони замислилися про те, щоб деякі повсякденні завдання вирішувались і взагалі без участі людини.

 

Перші спроби автоматизувати домашню техніку датують серединою XX сторіччя. Інженери створювали системи управління, які самостійно вмикали і вимикали деякі прилади в потрібний момент. Згодом такі системи набули чималої популярності і навіть отримали власну назву — «розумний дім». З розвитком електроніки домашні автоматизовані системи стають дедалі складнішими. А їхня вартість постійно знижується через масовість виробництва.

 

Уже сьогодні розумний дім — це дуже гнучка система, яку можна налаштувати під потреби конкретного користувача. Електроніка повністю контролює мікроклімат і освітлення в приміщеннях, відповідає за безпеку житла, робить потрібні дії в разі протікання води, загорянь чи вторгнення сторонніх.

 

Розвиток інтернету речей — мережі, що включає в себе буквально кожен предмет домашньої обстановки (від зубної щітки до стін будинку) — дасть змогу ще більше розширити можливості розумного дому. Він стане такою ж звичною частиною побуту, як, наприклад, холодильник. А налаштуванням тисяч різних параметрів відповідно до індивідуальних потреб власника займатиметься інженер розумного дому.

 


Потрібні царини знань (hard skills)
 

Особисті захоплення, що впливають на вибір професії

 

Ця професія саме для тебе, якщо ти полюбляєш:


 ​програмувати;

 ​створювати щось нове;

 ​давати людям користь;

 ​збирати електронний конструктор.


Характеристики професії


 

 

Пов’язані професії


BIM-проєктувальник — фахівець, який враховує особливості майбутньої автоматизації будівель ще на етапі їхнього проєктування.


Кібер-сенсорик — фахівець з розміщення сенсорів в об'єктах автоматизованих систем для збору інформації про змінні параметри навколишнього середовища.

 

Розробник виконавчих пристроїв — фахівець зі створення механізмів, що виконують певні дії за командою керівної системи. На відміну від гаджетів, які спочатку розробляються з урахуванням потрібного набору функцій, виконавчі пристрої призначені для звичайних предметів, не пов'язаних з електронікою, — звичайних меблів, столового приладдя, паперових книжок тощо.

 Розробник енергонульових будівель

  

 

Природні ресурси нашої планети не безмежні. Занепокоєння викликає і те, що традиційні види палива (вугілля, нафта і газ) у процесі згоряння виділяють в атмосферу велику кількість парникових газів, а це призводить до глобального потепління.

 

До 40 % викопного палива щорічно витрачається на житлові будинки, бо ті повсякчас потребують освітлення, а також опалення зимою і охолодження влітку. До того ж ці будівлі — джерело відходів життєдіяльності, що також не найкраще впливає на екологічну ситуацію.

Вирішенням цієї проблеми є так звані «енергонульові» будинки — споруди, які не потребують підключення до систем водо- й електропостачання, каналізації та опалення. Усе необхідне для життєзабезпечення ці будівлі виробляють самі. У них відбувається й утилізація, переробка і вторинне використання відходів та стічних вод.

 

Для продукування електроенергії використовуються екологічно чисті сонячні батареї, вітряні мініелектростанції чи інші альтернативні джерела енергії. Надлишок тепла в таких будинках не розсіюється в атмосфері, а акумулюється в спеціальних носіях. Його пізніше можна використовувати для підігріву води чи обігрівання приміщень.

 

Крім очевидних переваг в екологічності й економічності, такі будинки вельми вигідні ще й тому, що їх можна побудувати в найвіддаленіших від цивілізації куточках планети — у тайзі, високо в горах, у пустелі чи за полярним колом. Екологічність і ресурсозбереження уже сьогодні є визначальними принципами в багатьох галузях економіки, тож розробник енергонульових будівель прийде на зміну звичайному архітекторові зовсім скоро.

 

 

Потрібні царини знань (hard skills)

Особисті захоплення, що впливають на вибір професії


Ця професія саме для тебе, якщо ти полюбляєш:


 ​вивчати архітектуру;

 ​дізнаватися, як будують різноманітні будівлі;

 ​цікавитися альтернативними джерелами енергії;

 ​замислюватися, як змінити нашу планету на краще.

  

Характеристики професії


 

Пов’язані професії

  

Дизайнер замкнутих екосистем — фахівець зі створення самодостатніх спільнот живих організмів, які можуть існувати незалежно від зовнішніх чинників у спочатку непридатних для цього умовах (наприклад, мініпарків з рослинами і тваринами на космічному кораблі чи на підводному човні).

 

Ресайклінг-технолог — фахівець з розробляння й упровадження технологій переробки та відновлення вторинних матеріалів для їх багаторазового повторного використання і забезпечення безвідходного виробництва.

 

Телекомунікатор — фахівець із забезпечення телекомунікацій у будь-якій частині земної кулі за допомогою різноманітних засобів передачі інформації.

 Світлодизайнер

 

 

Протягом тривалого часу єдиним джерелом світла в темну пору доби слугувало сяйво від вогню: полум'я багаття, факела, скіпи, свічки, лампади чи гасової лампи. Різноманітністю освітлення ці нехитрі світильники не вирізнялися і працювали за простим принципом: що сильніше полум'я, то яскравіше світло. Але навіть з таким освітленням люди почувалися набагато затишніше, ніж просто в темряві.

 

З розвитком науки почали використовувати різні горючі гази, що в процесі згоряння давали більше світла. Так виникли газові ліхтарі, які освітлювали міські площі й будівлі. Так званий «світильний газ», виготовлений із жиру морських тварин (китів, тюленів, кашалотів тощо) чи з кам'яного вугілля, зробив справжнісінький переворот у житті людей: тепер вони стали менш прив'язаними до світлового дня. Уявіть-но, що раптом у добі замість традиційних 24 стало, наприклад, 28 годин.

 

Проте справжній розквіт штучних джерел освітлення настав з відкриттям електрики. За відносно короткий період з'явилися лампи розжарювання, люмінесцентні, дугові, газорозрядні і світлодіодні лампи, і навіть лазери — найяскравіші та найпотужніші джерела світла.

З розвитком світлової апаратури виникла окрема галузь дизайну, пов'язана з проєктуванням освітлення. Світлодизайнер за допомогою освітлювальної техніки й апаратури може найнудніше порожнє місце перетворити на справжнісіньку феєрію кольорів і відтінків. Він може приховати від глядацького ока непривабливі деталі й акцентувати особливості архітектури чи ландшафту. Уже сьогодні за допомогою правильно підібраного освітлення можна не лише створювати затишний інтер'єр, але й улаштовувати грандіозне шоу під відкритим небом.

 

У майбутньому світлові рішення в архітектурі набудуть набагато важливішого значення. І фахівець, здатний створювати привабливі, функціональні й енергоефективні світлові інсталяції, буде популярний як ніколи раніше.

 

 

Потрібні царини знань (hard skills) 

 

Особисті захоплення, що впливають на вибір професії

 

Ця професія саме для тебе, якщо ти полюбляєш:


займатися творчістю;

малювати;

вивчати мистецтво;

займатися організаторською діяльністю;

планувати й дотримуватися термінів і бюджету;

шукати рішення, як змінити нашу планету на краще.

  

Характеристики професії


 

Пов’язані професії


Проєктувальник джерел освітлення — фахівець зі створення освітлювальної апаратури для конкретних цілей і відповідно до вказаних параметрів.

 

Інженер-світлотехнік — фахівець з налагодження, експлуатації, обслуговування та ремонту різноманітних освітлювальних приладів.

 

Світловий еколог — фахівець зі світлового забруднення (засвічування нічного неба штучним освітленням, світло якого розсіюється в нижніх шарах атмосфери). Таке засвічування негативно впливає на біоритми всіх живих організмів і навіть може призвести до зникнення багатьох видів тварин і рослин. Світловий еколог стежить за дотриманням світлового балансу, усуваючи небажане надлишкове освітлення

 

 


Фахівець з адаптації пам’яток архітектури

 

 

Старовинні будівлі, зведені кілька століть тому, створюють неповторну атмосферу в історичних районах міст. Пам'ятки архітектури мають особливу художню цінність і приваблюють величезну кількість туристів. У всьому світі такі об'єкти культурної спадщини перебувають під захистом, бо дуже важливо зберегти їх у первозданному вигляді. Водночас, у багатьох таких будинках продовжують жити люди, адже не завжди є можливість переселити їх у новобудови. Звісно, мешканці старих будинків намагаються не відставати від цивілізації, тому часто модернізують будівлі: проводять нові комунікації, утеплюють стіни, встановлюють енергоефективні склопакети.

 

Завдання фахівця з адаптації пам'яток архітектури — оснастити старовинні будівлі всіма сучасними технологіями, і водночас не лише зберегти їх у первозданному вигляді, але й забезпечити додатковим захистом від впливу часу. Завдяки цій професії мешканці старих будинків перестануть відчувати будь-які незручності, а зовнішній вигляд самих архітектурних споруд залишиться незмінним для всіх наступних поколінь.

 

 

Потрібні царини знань (hard skills)

  

Особисті захоплення, що впливають на вибір професії

 

Ця професія саме для тебе, якщо ти полюбляєш:


вивчати історію та архітектуру;

малювати, ліпити;

створювати щось нове.

  

Характеристики професії


 

 

Пов’язані професії


Реставратор — фахівець зі збереження і відновлення предметів історичної та культурної спадщини (зразків образотворчого, декоративно-прикладного мистецтва й архітектури).

 

Культуролог — фахівець у царині історії культури. Він досліджує закономірності її розвитку, взаємозв'язку культурних процесів і явищ, а також займається виявленням і збереженням культурної спадщини.

 

Технолог комунального постачання — фахівець зі створення життєзабезпечувального середовища в умовах будування міст. Проєктує постачання в будівлі води, тепла, газу й електроенергії, а також відведення стічних вод і вивезення сміття

Ця стаття з крутого проєкту «Розумний плакат "Навички і професії майбутнього"»! Хочеш дізнатися про нього докладніше? Тоді тисни сюди!


А ще у нас є неймовірно захопливий комплект розумних плакатів «Світ навколо».