Китова акула

Довжина: до 20 м.

Маса: до 34 т.

Глибина занурення: до 1800 м.


Китова акула (латинська назва Rhincodon typus) є найбільшою рибою на Землі й водночас найбільшою з усіх видів акул. Кількість зубів у її пащі може сягати 15 тисяч, а розташовуються вони в 300 рядів і більше. Та, на відміну від багатьох акул, китова живиться переважно планктоном, відціджуючи його з води зябровими дугами, і для людини небезпеки не становить. Ба більше, вона дуже доброзичлива до нирців і навіть дозволяє їм кататися на своїй спині.


Китову акулу важко сплутати з іншими рибами, і річ не тільки у великих розмірах. Сильно приплюснута голова і міцне обтічне тіло з упізнаваним акулячим силуетом мають характерне забарвлення: на темній спині та боках, зазвичай сірого кольору з блакитним або коричневим відтінком, є поздовжні й поперечні вузькі брудно-білі смуги, між якими в доволі правильному порядку помітні округлі плями аналогічного кольору. На голові і грудних плавцях плями менші й розкидані безладно. Нижня частина тіла, як і в більшості епіпелагічних риб, світла. Цікаво, що візерунок на шкірі акули не змінюється з віком, що полегшує спостереження за окремими особинами. Притім, щоб ідентифікувати китових акул, успішно застосовують астрономічну апаратуру, призначену для порівняння знімків зоряного неба. Шкіра китової акули дуже міцна і груба. У великих екземплярів товщина її може сягати 14 см.Китові акули живуть у тропічних широтах в усіх куточках Світового океану. Трапляються невеликими групами або поодинці, хоча зрідка, в місцях, де поживи вкрай багато, можуть утворювати скупчення із сотень особин. У пошуках поживи китові акули здатні здійснювати міграції на тисячі кілометрів.


Найновіші дослідження з використанням датчиків стеження показали, що, коли треба, китова акула здатна пірнати на глибину до 1800 м. Однак навіщо вона це робить, науковці наразі пояснити не можуть. Більшу ж частину часу китова акула тримається на невеликій глибині, де вода багата на планктон. Плаває вона дуже повільно — зазвичай не швидше ніж 5 км/год. Притім за одну годину китова акула здатна процідити близько 2 тис. т води, пропускаючи її через величезну півтораметрову пащу. Цікаво, що, попри свої гігантські розміри (здебільшого довжина китової акули до 12 м — розміри звичайного тролейбуса), ця риба поїдає відносно мало поживи — 100–200 кг планктону на день. Для порівняння: сірий кит аналогічних розмірів лише за годину поглинає близько 550 кг планктону.І хоча спостерігають за китовими акулами вже понад сто років, майже нічого не відомо про те, як вони розмножуються. За останніми даними, ці акули яйцеживородні — зародки розвиваються в яйцях-капсулах, вилуплюючись із них ще в утробі. За раз на світ з'являється відразу кілька сотень акуленят розмірами близько півметра. Більшість із них гине, стаючи здобиччю морських хижаків — синіх акул, атлантичних блакитних марлінів, косаток і кашалотів.


Китові акули — рідкісний вид, чисельність якого постійно скорочується. М'ясо цих риб люди вживають як їжу, а їхня печінка містить до 60 % жиру, тому тривалий час вони були об'єктом промислу в країнах Південної та Південно-Східної Азії. Нині полювання на китових акул майже цілком заборонене, однак браконьєрство і вкрай повільне природне відтворення не дають популяції цих величних риб відновитися. З 2016 року китову акулу вписано до переліку вимираючих видів.


Ця стаття з крутого проєкту «Розумний плакат «Глибини океану»! Хочеш дізнатися про нього докладніше? Тоді тисни сюди!


А ще у нас є захоплюючі плакати «Сонячна система» і «Планета Земля».