Стратосфера
Стратосфера, яку чимало науковців називає «передкосмосом», — це найвища межа життя на Землі
Товщина шару: коло 40 км.
Густина: від 0,4 кг/м³ біля нижньої межі до 0,001 кг/м³ на висоті 50 км.
Тиск: від 0,1 атм (0,01 МПа) біля нижньої межі до 0,001 атм (0,1 мПа) біля горішньої межі.
Маса: приблизно 0,31–0,37×1016 кг (19,9 % маси атмосфери Землі).
Склад: азот (N) — 82-86 %, кисень (O) — 14-18 %, а також інші гази в тисячних частках відсотка; вирізняється майже цілковитою відсутністю водяної пари і високим вмістом озону (O3).
На висоті від 11 до 50 км температура повітря починає поступово підвищуватися, поки не сягає 0 °C на висоті приблизно 40 км. Цей шар називається стратосферою (від латинського stratum — «настил» і грецького «сфера» — «куля») — це нижній безхмарний шар атмосфери. Нижня межа стратосфери — тропопауза — це ділянка атмосфери, в якій температура з віддаленням від земної поверхні припиняє знижуватися.
Саме у стратосфері розташований озоновий шар, який поглинає до 99 % смертоносної сонячної радіації і визначає верхню межу життя на Землі — якщо аж до озонового шару в атмосфері ще є мікроорганізми (так званий аеропланктон), то вище за нього не здатна вижити жодна бактерія. Озон (O3) утворюється з кисню (O3) під дією ультрафіолетового випромінювання. Цікаво, що сам собою озон — це отруйний газ блакитного кольору з різким специфічним запахом. У природі він часто утворюється під дією різних електричних розрядів (серед того від блискавиць), тому його запах часто можна відчути в місцях, де працює високовольтне електрообладнання чи утворюється електрична дуга (наприклад, електрозварювання). Вплив озону на організм людини може призвести до утворення ракових пухлин і стати причиною передчасної смерті. Однак саме висока отруйність озону дає користь — він ефективно знищує цвіль, бактерії й віруси. Процес очищення озоном води чи повітря називається озонування. За його допомогою ефективно дезінфікують приміщення, одяг і потрібні для медицини розчини. Тому популярний вислів «подихати озоном» (у значенні оздоровитися) насправді означає «подихати повітрям, очищеним озоном». У стратосфері міститься приблизно 90 % усього атмосферного озону. Через низький тиск на висотах понад 20 км над земною поверхнею озоновий шар «роздувається» до кількох кілометрів. Якщо ж уявити, що весь озон із атмосфери можна було б перемістити на рівень моря, то при нормальному тискові на поверхні Землі висота цього шару становила б тільки 3-4 мм.
Завдяки тому, що озоновий шар не відбиває, а саме поглинає сонячне випромінювання, атмосфера навколо нього нагрівається.
Стратосфера характеризується відсутністю опадів, вітрів та інших погодних явищ, тому саме цей шар атмосфери найпривабливіший для надзвукової авіації. Пілот, не стикаючись ані з дощем, ані з туманом, ані з бурями, може вдень і вночі точно орієнтуватися за зірками й зі граничною точністю спрямовувати свій політ, а незначний опір розрідженого повітря дає змогу розвивати неймовірні для земної поверхні швидкості понад 1000 км/год. Саме тому освоєнню стратосфери надають усе більшої ваги.
Політ бойового винищувача у стратосфері
Ця
стаття з крутого проєкту «Розумний плакат Планета
Земля»!
Хочеш дізнатися про нього докладніше? Тоді
тисни сюди!
А ще у нас є захоплюючі плакати «Сонячна система» і «Глибини океану».